StoryEditor

Francja: Wznowiono debatę na temat przechowywania saletry amonowej

Po tragicznej eksplozji w Bejrucie 4 lata temu Francja może wprowadzić surowsze przepisy dotyczące przechowywania azotanu amonu, czyli saletry amonowej, w wysokich stężeniach.
22.05.2024., 10:30h

Raport wyznacza przyszłość przechowywania saletry amonowej

Francuski rząd rozważa wznowienie pracy nad nowymi przepisami dotyczącymi przechowywania azotanu amonu. We wtorek 7 maja został opublikowany długo oczekiwany raport, który kilka organów doradczych sporządziło na zlecenie ministerstw rolnictwa, środowiska i gospodarki.

Zobacz też: Niszczycielska siła saletry w Bejrucie

Eksperci zalecają między innymi zakaz przechowywania saletry amonowej w wysokich stężeniach, co obecnie jest nadal dozwolone. Uważają jednak, że w przypadku stężeń azotu poniżej 28% dodatkowe przepisy nie przyniosą znaczącej poprawy bezpieczeństwa.

Zaostrzenie norm bezpieczeństwa po tragedii w Bejrucie

Już kilka lat temu francuski rząd podjął działania mające na celu zaostrzenie wymagań dotyczących przechowywania azotanu amonu. Bezpośrednim impulsem była eksplozja kilku tysięcy ton tego nieorganicznego związku w Bejrucie, która w sierpniu 2020 roku spowodowała poważne zniszczenia. W wyniku tego Paryż zlecił kontrolę krajowych magazynów. Według doniesień medialnych w niektórych przypadkach wykryto poważne naruszenia bezpieczeństwa.

image

Grupa Azoty naradza się z dystrybutorami nawozów. Jakie zapadły decyzje?

Projekt ustawy udostępniony do konsultacji w lutym 2022 roku przewidywał znaczne zaostrzenie przepisów, co spotkało się z oporem ze strony branży rolniczej. Niedługo później rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę, a Paryż wstrzymał prace nad projektem.

Tekst: AgraEurope

Maria Khamiuk
Autor Artykułu:Maria Khamiukdziennikarz, współpracownik PWR Online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. czerwiec 2024 19:54