StoryEditor

SONDA NAWOZOWA: Ceny nawozów dalej rosną. Ile kosztują nawozy po zmianie cennika Agrochem?

Na rynku światowym widoczne są dalsze wzrosty cen nawozów. W Niemczech ten trend jest powolniejszy, ale również zauważalny. We Francji rolnicy muszą mierzyć się z szybko rosnącymi cenami, nawet o 150 zł różnicy tydzień do tygodnia na saletrze amonowej. Agrochem ściągnął dopiero co opublikowany cennik, a my przedstawimy sondę nawozową – Ile kosztują nawozy w Polsce?
28.07.2023., 09:07h
Ceny nawozów na rynku światowym gwałtownie rosną, powodując wzrost cen praktycznie wszystkich nawozów azotowych i w Niemczech i we Francji. Dodatkowo ceny gazu również podskoczyły, ostatnio pisaliśmy o średniej cenie pomiędzy 24, a 27 euro za MWh, aktualnie cena gazu wynosi już 30 euro za MWh.

Najniższe ceny mocznika już za nami

Światowe ceny mocznika dalej wykazują wzrost i jak informują analitycy, ten wzrost będzie dalej widoczny w sierpniu. Wynika z tego, że prawdopodobnie najniższe ceny mocznika już za nami, a handlowy, którzy nie zaopatrzyli się w zapasy w czerwcu, będą zmuszeni do kupienia nawozów w znacznie wyższej cenie.

W niemieckich portach importowych handlowcy za saletrę wapniową KAS domagają się w tym tygodniu nieco ponad 300 euro za tonę, jest to 20 euro różnicy z początku miesiąca. W przypadku ceny mocznika oscyluje ona na poziomie około 460 euro za tonę. AHL natomiast to 280 euro za tonę.
W dalszym ciągu obserwowany jest rozwój indyjskiego przetargu na mocznik. Jest on opóźniony ze względu na szybki wzrost cen w ostatnich tygodniach. Według analityków rynkowych głównym dostawcą mocznika, zostaną Chiny.
 

Ile kosztują nawozy na świecie?

Cena mocznika w Zatoce Perskiej – 363 USD za tonę na sierpień. Jest to różnica aż 55 dolarów, porównując do ceny z początku miesiąca.
W Egipcie ceny eksportowe na mocznik to około 415 USD za tonę, gdzie pod koniec czerwca kosztował około 300 USD.
 
 

Sprawdź koniecznie naszą ostatnią SONDĘ NAWOZOWĄ: Ceny nawozów azotowych w górę! Ile za nawozy płacą rolnicy na świecie?
 
 
We Francji podwyżki cen:
  • saletra amonowa z 315 euro podskoczyła do 383,50 euro za tonę, to o 58 euro więcej niż w zeszłym tygodniu.
  • Mocznik również podrożał i kosztuje obecnie: 379 euro.
  • DAP – 510 euro za tonę,
  • MOP – 435 euro/t,
  • PK- 440 euro/t.
 

Ceny nawozów w Polsce po zmianie cennika Agrochem

Od 25 lipca obowiązuje nowy cennik opublikowany przez Agrochem Puławy na nawozy azotowe. Niestety został on zdjęty z oficjalnej strony dystrybutora Grupy Azoty, bez większego wyjaśnienia. Agrochem informuje jedynie, że uprzejmie zaprasza wszystkich do sklepu internetowego, gdzie podane są wszystkie aktualne ceny.
Pozostało 70% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat Redaktorka portalu topagrar.pl, specjalistka ds. rynku nawozów i uprawy roślin
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
10. grudzień 2023 11:09