StoryEditor

Ceny mleka: Hossa już za nami

Jak obronić się przed potencjalnymi spadkami cen mleka w przyszłości? – zastanawiali się eksperci podczas Forum Serocku (woj. mazowieckie).
28.11.2017., 11:11h
W ostatnim czasie sektor mleczarski żył cenami masła, które wzrastały od czerwca 2016 r. Co prawda pod koniec października zanotowano jego obniżki o ok. 10% w relacji miesięcznej, ale i tak stawki są o ok. 30% wyższe niż rok temu, a jeszcze nie tak dawno były większe aż o bagatela ok. 70% (wg MRiRW). – To wynik będącego pokłosiem kryzysu spadku dynamiki wzrostu dostaw mleka przy jednoczesnym większym zapotrzebowaniu na nie m.in. w Chinach – zaznaczali eksperci podczas FSM.

Jednocześnie istotnie spadły ceny odtłuszczonego mleka w proszku (OMP), które jest wytwarzane przy okazji produkcji tłuszczu mlecznego, do czego przyczyniło się  w znacznym stopniu ok. 375 tys. ton jego zapasów. Komisja Europejska zgromadziła je w odpowiedzi na kryzys w ramach skupu interwencyjnego.  Paradoksalnie więc, choć pomoc ze strony KE wydawała się konieczna, jej skutki teraz nikomu nie są na rękę.

Co zrobić z zapasami mleka w proszku, jak powinna wyglądać przyszła WPR, by uchronić sektor przez podobnym dylematem oraz na jakie ceny skupu białego surowca będą mogli liczyć rolnicy w najbliższych miesiącach? – na to i wiele innych pytań znajdziesz odpowiedź w artykule: „Hossa już za nami” w grudniowym wydaniu „top bydło”.

mj
Fot. Jajor


Marcin Jajor
Autor Artykułu:Marcin Jajor

redaktor działu top bydło i topagrar.pl, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mlecznego i mięsnego

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. luty 2024 10:57