StoryEditor

Rolniczy protest pod ambasadą USA w Warszawie

Nieliczna grupa rolników protestowała wczoraj przed ambasadą Stanów Zjednoczonych w Warszawie przeciwko napływowi do Polski i Europy amerykańskiej wołowiny. Ich zdaniem kierunek handlu powinien być odwrotny, a Amerykanie w ramach dobrej współpracy powinni kupować polskie mięso.
13.02.2019., 07:02h
Protestujący rolnicy ze Związku Zawodowego Rolników Rzeczypospolitej oraz Polskiej Federacji Gospodarstw Rodzinnych obawiają się, że najbliższym czasie możemy spodziewać się nadmiernej podaży amerykańskiej wołowiny w Europie. Jest to problem nie tylko ekonomiczny dla hodowców, ale także dla konsumentów, gdyż bydło w USA hodowane przy użyciu hormonów wzrostu. Co więcej, rolnicy oczekują, że to Amerykanie powinni kupować polskie mięso i to  dużych ilościach.

- 15 lipca zostało podpisane porozumienie między Jean Claudem Junckerem i prezydentem Donaldem Trumpem o możliwości wpuszczenia na rynek europejski wołowiny ze Stanów Zjednoczonych. To spowoduje, że polska wołowina zostanie wyparta z rynków europejskich. My się na coś takiego nie godzimy i będziemy postulować, żeby Ameryka w ramach dobrej współpracy z Polską i budowy tarcz antyrakietowych w naszym kraju, niech kupi kontyngenty 200 tys. zdrowej polskiej wołowiny na rynek amerykański - mówił Marcin Bustowski, przewodniczący Związku Zawodowego Rolników Rzeczypospolitej.

Obecność rolników przed ambasadą Stanów Zjednoczonych była spowodowana także rozpoczynającym się jutro w Warszawie szczytem bliskowschodnim. Zdaniem protestujących polski rząd nie powinien podejmować się organizacji tego wydarzenia gdyż może to zagrozić interesom ekonomicznym polskich producentów wołowiny. 


– Przeciwstawiamy się tej sytuacji, która ma mieć jutro miejsce na terenie Polski, czyli międzynarodowego szczytu dotyczącego sytuacji na Bliskim Wschodzie i Iranu. Jesteśmy poprzez działania rządu i jego klęczenie na kolanach przed Ameryką wmieszani w awanturę z Iranem, która jest nam niepotrzebna. Kraje muzułmańskie nałożą na Polskę polską produkcję wołowiny embargo - dodał Marcin Bustowski.   wk
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. luty 2024 13:57