StoryEditor

Rynek tuczników: produkcja nadal poniżej kosztów

Koszmar na rynku tuczników nadal trwa. Bardzo niskie ceny skupu nie pokrywają rosnących kosztów produkcji. A co najgorsze, brakuje wyraźnych sygnałów, które mogłyby świadczyć o rychłej poprawie sytuacji.
21.01.2021., 14:01h
Pierwsze tygodnie nowego roku nie przyniosły na razie radykalnych zmian. Ceny na poziomie 3,2 do 3,8 zł/kg żywca, czy niespełna 4,9 zł/kg w rozliczeniach poubojowych to nadal bardzo mało. Wprawdzie w połowie stycznia skupujący podnieśli cenniki, przeważnie o 10 gr/kg wagi żywej, niestety, w kolejnych dniach brakowało kontynuacji tego trendu. Pośrednicy i ubojnie mówią wprost – brakuje impulsu z Zachodu Europy do podwyżek.

U naszych zachodnich sąsiadów, zgodnie z tym, co podaje VEZG, nadal występuje nadwyżka podaży tuczników, choć ta górka z tygodnia na tydzień się zmniejsza. W drugim tygodniu stycznia, wg danych VEZG, w Niemczech do uboju było o ok. 2% mniej tuczników niż tydzień wcześniej, ale nadal jest to dużo więcej, niż wynosi przeciętna liczba tygodniowych ubojów u naszych zachodnich sąsiadów. Co ciekawe, na naszym rynku o nadmiarze tuczników w zasadzie nie ma mowy. Zakłady wręcz poszukują towaru, niestety, nie są gotowe płacić więcej. Ostatnie delikatne podwyżki mogą świadczyć o tym, że tuczniki za Odrą dla naszych krajowych odbiorców są trudniej dostępne – przecież gdyby bez przeszkód można było tam uzupełnić potrzeby surowcowe, nikomu w kraju nie przys...
Pozostało 45% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Jan Bromberek
Autor Artykułu:Jan Bromberek

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ekonomiki gospodarstw i rynków rolnych.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. luty 2024 19:32