StoryEditor

Rynek maszyn rolniczych: Deere & Co spodziewa się niższych zysków

Deere & Co, największy na świecie producent maszyn rolniczych (i nie tylko), opublikował swoje wyniki finansowe za czwarty kwartał i cały rok fiskalny 2023. Spółka wyprzedziła oczekiwania analityków pod względem przychodów i zysków, ale zaprezentowała słabszą niż spodziewaną prognozę na 2024 rok.
MKH
05.12.2023., 10:49h

Firma przewiduje spadek w zakresie sprzedaży maszyn rolniczych i budowlanych we wszystkich regionach świata w nadchodzącym roku fiskalnym. Powodem są wysokie koszty i ograniczone budżety.

Deere & Co podał wyższe od oczekiwań zyski za czwarty kwartał roku fiskalnego, który zakończył się w październiku. Zysk za akcję wyniósł 8,26 dolara, co oznacza wzrost o 11% w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku i znacznie przewyższa prognozę rynkową wynoszącą 7,47 dolara na akcję. Sprzedaż światowa grupy spadła o 1% w porównaniu z rokiem poprzednim i wyniosła 15,41 miliarda dolarów, ale była wyższa od szacunków analityków wynoszących 13,58 miliarda dolarów.

Jednak akcje firmy spadły o 5,55% w środę po ogłoszeniu wyników. Firma prognozuje teraz zysk netto na 2024 rok w przedziale od 7,75 miliarda do 8,25 miliarda dolarów, znacznie poniżej konsensusu rynkowego wynoszącego 9,33 miliarda dolarów, według danych LSEG.

- Wyniki Deere & Co za IV kwartał i cały rok fiskalny można przypisać skutecznemu wdrożeniu naszego Smart Industrial Operating Model i wartości, jaką nasi klienci dostrzegają w naszych produktach i rozwiązaniach, które są liderami w branży – powiedział dyrektor generalny John May.

Trudna sytuacja w Ameryce Południowej dla Deere, jak i w Chinach dla CAT

Deere był optymistycznie nastawiony do wzrostu w Ameryce Południowej, ale wysoka inflacja w regionie i osłabienie cen surowców, zwłaszcza w Brazylii, wpływają na decyzje rolników o zakupie lub modernizacji maszyn.

- Zaobserwowaliśmy, że popyt na rynku osłabł znacznie szybciej, niż się spodziewaliśmy w drugiej połowie roku – powiedział dyrektor finansowy Deere & Co, Joshua Jepsen.

image

AGCO rośnie w siły. Next Farming nowym produktem amerykańskiej spółki

Tymczasem inny duży gracz na rynku maszyn rolniczych i budowlanych Catterpillar zauważył również trwały spadek w Chinach, które są jednym z największych rynków dla maszyn budowlanych.

Firma spodziewa się, że sprzedaż w Chinach będzie znacznie poniżej typowego zakresu 5% do 10% sprzedaży całej firmy.

Spadek sprzedaży w kluczowych segmentach

Sprzedaż produktów Deere związanych z produkcją i precyzyjnym rolnictwem, takich jak nawozy i aplikatory, systematycznie przewyższała inne segmenty sprzętu, ale przychody z tego segmentu spadły o 6% w porównaniu z rokiem poprzednim. Firma spodziewa się, że sprzedaż netto z jej portfolio precyzyjnego rolnictwa spadnie o 15-20% w przyszłym roku.

Całkowita sprzedaż netto i przychody spadły o około 1% do 15,41 miliarda dolarów w czwartym kwartale zakończonym 31 października.

MKH na podst. Reuters, TheStreet

Fot: Sierszeńska

MKHMKH
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. luty 2024 15:46