StoryEditor

Co w roli piszczy, czyli jak pobudzić życie mikrobiologiczne gleby?

Gleba to żyjący ekosystem, od którego zależy plonowanie roślin uprawnych. Bez jej aktywności nie ma mowy o udostępnieniu składników pokarmowych, wody i powietrza. Jak zadbać o ten ekosystem rozmawiano na szkoleniu w Marszewie pt. „Ochrona bioróżnorodności gleby warunkiem zdrowia obecnych i przyszłych pokoleń”. Na szkoleniu można było dowiedzieć się m.in. czy preparaty mikrobiologiczne działają tak jak deklaruje ich producent?
25.10.2018., 11:10h
- Pomysł na projekt ochrony bioróżnorodności gleby urodził się w wyniku kontaktu pracowników IO z rolnikami, którzy czuli niedosyt wiedzy na ten temat - powiedziała dr Beata Kowalska z Instytutu Ogrodnictwa - Koordynator projektu „Ochrona bioróżnorodności gleby warunkiem zdrowia obecnych i przyszłych pokoleń”.  Z tego powodu naukowcy z IO i IUNG zorganizowali cykl szkoleń poruszający temat gleby pod kątem tkwiącego w niej życia.

Życie mikroorganizmów w glebie
- Mikroorganizmy żyjące w glebie determinują istnienie życia na Ziemi. Bez nich nie byłoby możliwe życie także ludzi. Na 1 ha warstwy ornej gleby żyje od 3 do 15 ton bakterii. Natomiast biomasa grzybów może być dwa razy większa - powiedziała prof. dr hab. Urszula Smolińska z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach. Bakterie w glebie rozmnażają się przez podział i w odpowiednich dla siebie warunkach bardzo szybko zwielokrotniają swoją liczbę. Jednak nie przemieszczają się aktywnie w glebie na większe odległości. Natomiast grzyby, dzięki rozwojowi strzępki i wrastaniu ich w głąb, mają zdolność do zajmowania szybciej nowych miejsc.

- Jedną z ważniejszych funkcji mikro...
Pozostało 92% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. luty 2024 09:35