StoryEditor

Debata przedżniwna - żniwa co najmniej 10 dni wcześniej, szacowane plony dużo niższe...

Przyzwyczailiśmy się do pewnych uwarunkowań klimatycznych i nabraliśmy nawyków - najwyższy czas je zmienić i dostosować się do panujących warunków atmosferycznych. Sprawdź jak eksperci szacują plony i ceny zbóż w 2018 roku!
19.06.2018., 17:06h
Wysokie opady deszczu jesienią ubiegłego roku, brak okrywy śnieżnej i przymrozki zimą, brak typowej wiosny i upały, które gdzieniegdzie trwają ciągiem dwa miesiące, a niektóre pola są zniszczone deszczami nawalnymi - uszczuplą znacząco tegoroczne plony. W Polsce są rejony, w których od kwietnia nie spadła kropla wody... Zdjęcia polskich pól przerażają, są najzwyczajniej w świecie przepalone.  
Co zaskakujące, szkodniki mimo suszy nie próżnują - skrzypionki, mszyce, rdza brunatna czy żółta i septorioza. 
Krajowa Federacja Producentów Zbóż zorganizowała debatę przedżniwną, podczas której eksperci szacowali plony, oceniali straty i możliwe do uzyskania ceny za zboża w latach 2018-2019. 
Spotkanie rozpoczął Podsekretarz Stanu Jacek Bogucki, w zastępstwie Ministra Jurgiela
- Straty możemy oceniać w milionach hektarów, takiej skali nie było nigdy. Z budżetu państwa może nie starczyć środków dla każdego poszkodowanego gospodarstwa, dlatego pomoc będzie skierowana do tych gospodarstw, które będą w najgorszej sytuacji. W tej chwili pracujemy nad tym jaki zaproponować mechanizm, w jaki sposób wyliczać pomoc finansową i jak ...
Pozostało 83% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
04. grudzień 2023 12:00