StoryEditor

Krajowa Administracja Skarbowa przejęła pół tony nielegalnych środków ochrony roślin z naklejkami w języku rosyjskim

Kujawsko-Pomorska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) w trakcie kontroli samochodu dostawczego na drodze A1, odkryła aż 500 kilogramów niedopuszczonego do stosowania w Polsce środka ochrony roślin. Przypominamy, że używanie nielegalnych ŚOR może doprowadzić do utraty opłat unijnych!
10.01.2023., 10:01h
Wszystko rozegrało się w poniedziałek 9 stycznia 2023 roku na autostradzie A1, gdzie KAS zatrzymała do rutynowej kontroli samochód dostawczy. Podczas kontroli okazała się, że przewożono w nim aż pół tony nielegalnych środków ochrony roślin.

500 kilogramów nielegalnych ŚOR

Zatrzymanie miało miejsce w okolicach Nowej Wsi, gdzie odkryto 500 sztuk 1-kilogramowych opakowań, bez żadnych oznakowań. W samochodzie odkryto również naklejki z opisem w języku rosyjskim, świadczące o tym, że są to środki ochrony roślin.

Kierowca nie posiadał natomiast żadnej dokumentacji przewozowej. Funkcjonariusze, z KAS zwrócili się z prośbą o pobranie próbek do badań laboratoryjnych przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Bydgoszczy.

W czasie badań wykazano, że zatrzymany towar, nie może być ani dopuszczony do obrotu handlowano, ani w żadnym wypadku stosowany w Polsce.

Używanie nielegalnych ŚOR grozi brakiem unijnych dopłat

Przypominamy, że stosowanie nielegalnych środków ochrony roślin jest zagrożeniem zarówno dla zdrowia konsumenta, upraw oraz środowiska. Rolnicy, którzy zdecydowali się na używanie niedopuszczonych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi preparatów, grozi utrata certyfikatów oraz dopłat unijnych. Dodatkowo za handel nielegalnymi środkami ochrony roślin grozi kara do trzech lat pozbawienia wolności.Bernat Patrycja

Fot. Kujawsko-pomorskie.kas.gov.pl
Źródło: warzywaiowoce.pl

Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat Redaktorka portalu topagrar.pl, specjalistka ds. rynku nawozów i uprawy roślin
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. kwiecień 2024 13:16