Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>

Najgorsza susza w Europie od 500 lat!

Obrazek

Przez prawie dwa miesiące w Zachodniej, Środkowej i Południowej Europie meteorolodzy nie odnotowały znaczących opadów deszczu, a w najbliższym czasie w wielu regionach także nie są prognozowane obfite opady. Jak twierdzą, eksperci to może być najgorsza susza, którą była na Starym Kontynencie od ponad 500 lat – informuje The Guardian.

Maryia Khamiuk24 sierpnia 2022, 15:59

Cała Europa została dotknięta poważną suszą, której skali nikt nie pamięta. Widzimy, jak niegdyś potężne rzeki zamieniają się w niewielkie potoki. To może mieć dramatyczne konsekwencje dla przemysłu, transportu towarowego, produkcji energetycznej, rolniczej i żywnościowej. I to wtedy, gdy świat przeżywa już przeżywa poważny kryzys żywnościowy wynikający m. in. z wojny Rosji z Ukrainą.

Z powodu ocieplającego się klimatu w ostatnich latach doświadczamy wyjątkowo suchych zim i wiosen, którym towarzyszyły rekordowe letnie temperatury i okresowe fale upałów. To spowodowało, że główne drogi wodne Europy nie uzupełniały się z opadów atmosferycznych i coraz częściej przegrzewały.

Rzeki wysychają

Najdłuższa rzeka Francji – Loara – która jest słynna ze swoich krajobrazów oraz ponad 300 zamków lokowanych wzdłuż jej brzegów - wysycha. Rzeka Ren, przepływająca przez 6 krajów europejskich, staje się nieprzejezdna dla barek przez bardzo niski poziom wody.


Tymczasem rząd Francji zwołuje sztab kryzysowy dla kontrolowania sytuacji – francuskie rzeki wykorzystywane są do chłodzenia elektrowni jądrowych wytwarzających 70% energii elektrycznej w kraju.

W europejskich rzekach zauważono "kamienie głodu"

Tak zwane „kamienie głodu" zauważono w odcinkach holenderskich, niemieckich i czeskich rzek, gdzie poziom wody spadł do rekordowo niskich wskaźników. Te kamienia były wykorzystywane w minionych stuleciach dla oznaczania krytycznie niskiego poziomu wody.

Na przykład, ze względu na krytycznie niski poziom wody w Łabie, ponownie pojawiły się kamienie ostrzegające o susze. Na „kamieniu głodu” jest napis – „Jeśli mnie zobaczysz, płacz.


Włoscy rolnicy stracą plony znajdujące się w dolinach rzeki

Poziom wody we włoskiej rzece Pad, dolina której stanowi około 30-40% włoskiej produkcji rolnej, zmniejszył jest o 2 metry poniżej normy. Włoscy producenci ryżu już ostrzegają o stratach plonów do 60%, ze względu na wysychające pola ryżowe. Co więcej, bariera „antysolna” na delcie Padu nie zatrzymuje morskich wód z powodu niskiego przepływu rzeki, co dodatkowo pogarsza jakość pól ryżowych oraz plonów.


A Serbia, Rumunia i Bułgaria zostały zmuszone do pogłębiania kanałów Dunaju o łącznej długości 2,85 tysięcy kilometrów, ponieważ ruch towarowy został poważnie zakłócony

Ponad 60% gruntów europejskich dotkniętych suszą

Według danych Europejskiego Obserwatorium Suszy 64% gruntów w UE i Wielkiej Brytanii jest obecnie narażonych na suszę. Jak twierdzą eksperci 47% gruntów w Europie ma niedobór wilgoci w glebie. Tymczasem kolejne 17% gleb znajduje się w warunkach alarmowych, gdzie roślinność jest pod wpływem stresu. Nawiasem mówiąc, powierzchnia terytorium objętego suszą w Europie jest równa łącznej powierzchni największych Stanów USA, np. Alaska, Teksas i Kalifornia.

Należy zauważyć, że najwyższy poziom zagrożenia suszą odnotowano w Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, Hiszpanii, Włoszech, na Węgrzech i w Rumunii.

Z kolei agencja monitorująca klimat Komisji Europejskiej przewiduje spadek produkcji kukurydzy na ziarno, słonecznika i soi w Unii Europejskiej o 8-9% z powodu upałów i suszy.

Zatem suche warunki z poprzednich miesięcy w połączeniu z wysokimi temperaturami i niskimi opadami deszczu, które zaobserwowano w wielu regionach w lipcu bieżącego roku, mogą mieć niekorzystny wpływ na produkcję rolną na Starym Kontynencie.
mk
Fot. PixabayPicture of the author
Autor Artykułu:Maryia Khamiuk
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)