Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>

Ostatni raport suszy rolniczej najsurowszy dla upraw rzepaku

Obrazek

Ostatni, 6. raport IUNG – PIB nt. suszy rolniczej, obejmujący okres od 11.maja do 10 lipca wykazał, że największy deficyt wody dla roślin wystąpił w uprawach rzepaku i rzepiku.

Janusz Biernacki18 lipca 2022, 16:15
Od 2008 r. w sezonie wiosennoletnim, tj. od 21 marca do 30 września, IUNG – PIB w dekadowych odstępach publikuje raporty nt. aktualnego zasięgu suszy rolniczej w Polsce. Ostatni 6. raport okazał się najmniej korzystny dla upraw rzepaku i rzepiku. Na podstawie parametrów Klimatycznego bilansu wodnego (KBW) eksperci ustalili, że duży udział gleb z suszą w monitorowanym okresie dotyczy województw dolnośląskiego i mazowieckiego, lecz najgorzej było w woj. lubelskim, lubuskim, podkarpackim i wielkopolskim, gdzie wskaźnik ten w niektórych lokalizacjach przekroczył 80% (patrz mapa, kolor czerwony).
Trwają właśnie żniwa rzepakowe, które niedawno ruszyły na południu i w centralnej Polsce. Niekorzystna pogodowo wiosna (susza i permanentne przymrozki w marcu, co powstrzymało stosowanie na polach azotu, także znacząca podwyżka tych nawozów oraz fala upałów w czerwcu) sprawiła, że plony nie są wysokie, a wiele gospodarstw szacuje je na 3,5–4 t/ha. Stwierdzona przez IUNG w tym gatunku tegoroczna susza rolnicza wskazuje, że obniżka dotyczy co najmniej 20% w skali gminy w odniesieniu do plonów uzyskanych w średnich wieloletnich warunkach pogodowych. 
[bie]


Picture of the author
Autor Artykułu:Janusz Biernacki
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)