StoryEditor

Prawo łowieckie: co robić w oczekiwaniu na nowe przepisy?

Prace nad nowelizacją prawa łowieckiego nadal się ślimaczą i chyba nikt już nie wierzy w to, że w tym sezonie polowym uda się je zakończyć. A dzika zwierzyna nie czeka na nowe przepisy, tylko panoszy się na polach.
22.06.2017., 15:06h

Co w takiej sytuacji mogą zrobić rolnicy? Radzić sobie samodzielnie z wykorzystaniem dostępnych środków i możliwości, bo na pomoc kół łowieckich w walce ze zwierzyną łowną w wielu obwodach łowieckich często nie można liczyć.

  1. Grodzenie pól – to spora inwestycja, ale często dająca wymierne efekty. Ogrodzenia mogą być trwałe (z drewnianymi lub metalowymi słupkami) lub sezonowe (słupki plastikowe). W obu przypadkach potrzebne są setki lub tysiące metrów bieżących drutu, podłączonego do napięcia pobieranego z akumulatora samochodowego.
  2. Odstraszanie zwierzyny – to temat rzeka. Pisaliśmy już kilkukrotnie o różnych sposobach na przeganianie leśnych intruzów z pól, ale zebraliśmy najpopularniejsze z nich w jednym zestawieniu:
  • armatki hukowe - w rurze PCV o średnicy 100 mm montuje się gruby lont, o którego poprzywieszane są petardy. Podpalając lont sprawiamy, że co kilkanaście lub kilkadziesiąt minut jedna z petard odpalana jest od lontu i wybucha płosząc zwierzynę.
  • butelki z zapachami innych zwierząt – na polu rozstawia się kijki do których przywiązuje się plastikową butelkę, do której wkłada się kawałek chusteczki higienicznej lub ligniny. W butelce robimy kilka małych otworów i na chusteczkę wstrzykujemy kilka mililitrów specjalnego preparatu, który zawiera zapachy naturalnych szkodników dzikich zwierząt (wilka, niedźwiedzia, rysia) lub zagrożeń dla zwierząt (zapach spalonego lasu),
  • worki foliowe i stara odzież porozwieszane na palikach,
  • ludzkie włosy lub kawałki mydła,
  • zaprawianie nasion kukurydzy, także z dodatkiem papryczki chilli,

 

Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
07. grudzień 2023 17:44