Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>

Producenci nawozów otrzymają wsparcie finansowe

Obrazek

Trwa kryzys na krajowym rynku nawozów. Ich ceny nadal są wysokie i są także problemy z ich dostępnością. Rząd zapowiadał wsparcie dla rynku nawozów i teraz wreszcie Rada Ministrów zatwierdziła projekt rozporządzenia. Tym razem to nie rolnicy otrzymają dopłaty do zakupionego nawozu, ale producenci nawozów otrzymają dopłaty do ich produkcji. Czy to oznacza niższe ceny nawozów w sprzedaży detalicznej dla rolników?

Bartłomiej Czekała21 września 2022, 09:09
Nadal mamy w Polsce kryzys energetyczny. Rosną ceny energii elektrycznej, gazu i węgla. Firmy używające do produkcji ogromnych ilości energii i gazu są zmuszone do podnoszenia cen za swoje towary. Tak jest w przypadku producentów nawozów, którzy od ponad roku systematycznie zmieniają stawki w cennikach na wyższe z kilkoma przypadkami nieznacznych obniżek, gdy ceny gazu na rynkach nieco spadały.

Premier Mateusz Morawiecki polecił blisko miesiąc temu wiceministrom: Jackowi Sasinowi i Henrykowi Kowalczykowi przygotowanie rozwiązań dla wsparcia rynku nawozów sztucznych w Polsce, ponieważ w wyniku ciągłych podwyżek i ograniczania produkcji rolnicy zmuszeni są ponosić coraz wyższe koszty na ich zakupu. Jedną z propozycji rządowej pomocy jest wsparcie dla krajowych producentów, którzy zużywają największe ilości gazu i energii elektrycznej do produkcji. Na to wsparcie załapią się więc m. in. producenci nawozów sztucznych.

Projekt rządowej ustawy


Na posiedzeniu w dniu 20.09.2022 r. Rada Ministrów przyjęła przedłożony przez ministra rozwoju i technologii projekt ustawy o zasadach realizacji programów wsparcia przedsiębiorców w związku z sytuacją na rynku energii w latach 2022–2024. W ramach tej ustawy rząd będzie chciał udzielić przedsiębiorcom pomocy publicznej w związku ze wzrostem cen energii elektrycznej i gazu ziemnego w latach 2022–2024. Projekt ustawy określa zasady udzielania takiej pomocy. Wsparcie będzie przeznaczone dla przedsiębiorców, w przypadku których prowadzenie działalności gospodarczej jest zagrożone ze względu na dynamiczny wzrost kosztów. Na ten cel do przedsiębiorców do końca tego roku ma trafić ponad 5 mld zł.
Według danych Towarowej Giełdy Energii średnia cena gazu ziemnego w sierpniu 2022 r. wyniosła 1104,63 zł/MWh i była o 420% wyższa niż rok wcześniej. Energia elektryczna kosztowała w tym samym miesiącu 1390,76 zł/MWh, czyli o 263% więcej niż rok wcześniej. To dwa główne powody uruchamiania rządowego wsparcia dla sektora produkcyjnego.

Jakie będą zasady udzielania pomocy finansowej?

Zgodnie z zapisami ustawy Rada Ministrów będzie mogła przyjmować programy rządowe dotyczące udzielania takiej pomocy przedsiębiorcom. Za realizację programów będzie odpowiadał minister rozwoju i technologii. Wsparcie to ma być przeznaczone dla firm, w przypadku których prowadzenie działalności gospodarczej jest zagrożone ze względu na dynamiczny wzrost kosztów prowadzenia tej działalności. W intencji pomysłodawców projektu pomoc ma przede wszystkim służyć zapewnieniu płynności i dostępu do finansowania dla przedsiębiorstw zmagających się z wyzwaniami obecnego kryzysu, przy jednoczesnym zachowaniu warunków działania na jednolitym rynku Unii Europejskiej. Wsparcie ma być udzielone na pokrycie zwiększonych kosztów prowadzenia działalności gospodarczej, związanych ze wzrostem cen energii elektrycznej oraz gazu ziemnego.

W latach 2022-2024 na realizację programów pomocowych rząd chce przeznaczyć 17,4 mld zł, z czego w jeszcze w tym roku ponad 5 mld zł. W 2023 r. w ramach wsparcia przewidziano ponad 8,2 mld zł, a w 2024 r. – ponad 4,1 mld zł.

Rolnicy nie dostaną kolejnych dopłat do nawozów


Podczas gdy ARiMR nadal wypłaca rolnikom dopłaty do nawozów z wiosennego naboru wniosków rolniczy liczyli na to, że i jesienią ogłoszony będzie kolejny nabór, w ramach którego będzie można otrzymać wsparcie do kupowanych nawozów. Niestety, decyzja rządu jest taka, że wsparcie trafi do producentów nawozów. Chociaż minister rolnictwa Henryk Kowalczyk zapewnia, że trwają prace nad szerokimi rozwiązaniami systemowymi w tym zakresie.
- Pracujemy nad różnymi systemami pomocy. Dopłaty które były zastosowane na wiosnę przy obecnej podwyżce cen nawozów nie będą dopłatami skutecznymi. A podwojenie czy potrojenie tych dopłat jest nierealne. Wobec tego pracujemy nad sposobem pomocy zakładom nawozowym – zaznaczył na antenie radiowej Jedynki szef MRiRW.

To nadal mało konkretów, bo zapowiedzi były zgoła inne. Pomoc dla producentów nawozów jest doraźnym działaniem, a obawy rolników o dostępność i ceny nawozów rosną. Podobnie jak zapotrzebowanie na nawozy na rynku.

oprac. bcz
Źródło: gpv.pl
Fot. Envato Elements


Picture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)