StoryEditorMateriał promocyjny

REKLAMA: Propulse 250 SE - fungicyd na „kwiat” w 2017r.

Silnie wyróżniającym się fungicydem na rynku rzepaku w  zwalczaniu chorób rzepaku w okresie kwitnienia jest Propulse 250 SE.
27.03.2017., 10:03h

Środek zawiera dwie substancje czynne:
– Fluopyram (125 g) –innowacyjna substancja o bardzo wysokiej skuteczności zwalczania chorób rzepaku,

– Protiokonazol (125 g)– wykazujący podobny efekt stymulacji roślin jak strobiluriny, substancja już sprawdzona i znana z wysokiej skuteczności działania oraz dodatniego wpływu na fizjologię rośliny.

Synergia  fluopyramu oraz protiokonazolu w profesjonalnej  formulacji SE, wpływa na  uzyskanie  bardzo dobrych  właściwości zwalczania podstawowych chorób okresu kwitnienia, występujących u roślin z rodziny kapustowatych.  Wpływa    również  na dodatni efekt w formie zwyżki plonów spowodowany „efektem zieloności” zastosowanej kombinacji fungicydowej. Dodatkową zaletą  Propulse jest zmniejszone ryzyko osypywania się nasion przed oraz w  trakcie zbioru.  

Termin stosowania 

Propulse 250 SE zamyka się w fazie od luźnego pąka, aż do fazy końca kwitnienia.
Wieloletnie doświadczenia przeprowadzone w warunkach Polski południowej (Modzurów 2011- 2014, Chechło 2015-2016), wskazują, że najlepszym terminem zastosowania jest faza początku opadania płatków kwiatowych, czyli w praktyce na 4 do 5 dni od początku kwitnienia. Kilkudniowe opóźnienie wjazdu z opryskiem , może prowadzić do nieznacznego spadku skuteczności,   lecz straty spowodowane przejazdem opryskiwacza przez tak mocno rozwinięty łan są nieodwracalne.  Mamy do czynienia z dużą ilością  mocno połamanych roślin na ścieżkach technologicznych, które w następstwie tych działań odbijają i powtórnie zakwitają. Niemniej jednak w porównaniu z innymi fungicydami na rynku skuteczność okazała się wyższa niezależnie od terminu stosowania, co potwierdza tezę o działaniu nie tylko zapobiegawczym, ale też i leczniczym (interwencyjnym). Pozostałe kombinacje swą wysoką skuteczność potwierdziły tylko w wąskim oknie aplikacyjnym, co jest dużym minusem, gdyż uzależnia działania rolnika od warunków pogodowych.

W roku 2016 na polach doświadczalnych Centrum Doradztwa Technicznego Chechło (k/Gliwic) założono doświadczenia poletkowe ścisłe (na nowej odmianie hybrydowej firmy Bayer, INW 1022). Warunki pogodowe były sprzyjające do rozwoju chorób grzybowych. Kwitnienie trwało o około 7 dni dłużej w porównaniu z średnią wieloletnia, a to przełożyło się na silniejsze porażenie zwłaszcza zgnilizną twardzikową, która miała komfortowe warunki do rozwoju. Na polach produkcyjnych, prowadzonych bardzo intensywnie, gdzie średnio co trzy lata w zmianowaniu znajduje się rzepak ozimy, porażenie sięgało nawet 100 %. Przełożyło się to bezpośrednio na niższe o około 30 % plonowanie. 


W miesiącach kwiecień- czerwiec spadło w sumie  tylko142 mm opadów na m2, jednak opady były rozłożone równomiernie w czasie i w połączeniu z dłuższym okresem kwitnienia spowodowały duże porażenie zgnilizną twardzikową. W momencie wykonywania zabiegu ( faza BBCH 63), 09.05.2016 r. porażenie przez poszczególne choroby nie było zauważalne. Dopiero w fazie dojrzałości zielonej łuszczyn oznaki były  widoczne. 
W trakcie ostatniej oceny skuteczności zanotowano następujące porażenie roślin na obiektach kontrolnych: zgnilizna twardzikowa- 30,5 %, czerń krzyżowych -7,5 %, szara pleśń- 9,0 %. (Rys. 1).

W roku 2016, najwyższą prawie 100%-ową skuteczność działania w stosunku do zgnilizny twardzikowej zanotowano po zastosowaniu wyższej dawki (1,0 l/ha) badanego fungicydu Propulse 250 SE

Zwalczanie czerni krzyżowych wyniosło 100 % w przypadku większości zastosowanych kombinacji. (Rys.2).

W roku 2016 wystąpiło również porażenie szarą pleśnią (9,0 % porażenia). W przypadku tego patogenu, również  Propulse 250 SE w dawce 1,0 l/ha okazał się najbardziej skuteczny.
Po zakończeniu wegetacji roślin dokonano omłotu kombajnem poletkowym Wintersteiger oraz przeprowadzono podstawowe pomiary parametrów. Plon nasion na obiekcie kontrolnym (brak jakiegokolwiek zabiegu w fazie BBCH 63) wyniósł 58,11 dt/ha. Po zastosowaniu produktu Propulse 250 SE w dawce 1,0 l/ha, plon wzrósł o 14 %, czyli o 8 dt/ha.


   
Uzyskane plony i wyniki skuteczności zwalczania chorób grzybowych przez  Propulse 250 SE, niech będą  silną   rekomendacją w wyborze  najlepszych rozwiązań fungicydowych w tym sezonie.  Zwłaszcza ,że plantacje zanajdują się w dobrej kondycji i rokują uzyskanie wysokich  plonów.   Adrian Sikora

REKLAMA: Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższego artykułu.

POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
03. marzec 2024 03:18