StoryEditor

Słonecznik w grupie roślin objętych opłatą na rzecz Funduszu Promocji Roślin Oleistych

Będą zmiany w zasadach naliczania opłat na fundusz promocji roślin oleistych. Do listy roślin, od których pobierana będzie opłata, dołączy zdobywający coraz większą popularność wśród rolników słonecznik.
20.12.2022., 12:12h

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt ustawy o zmianie ustawy o funduszach promocji produktów rolno-spożywczych.

Zmiany w Funduszu Promocji Roślin Oleistych

Zdaniem resortu rolnictwa, istnieje potrzeba wprowadzenia zmian w funkcjonowaniu mechanizmu naliczania, pobierania i przekazywania wpłat na Fundusz Promocji Roślin Oleistych. Rynek roślin oleistych charakteryzuje się bowiem dużą dynamiką obrotu tymi roślinami przez innych uczestników rynku niż podmioty wskazane w ustawie, wobec czego przyjęty w ustawie system naliczania, pobierania i przekazywania wpłat nie obejmuje wartości całego rynku.

Przyczyną wprowadzanych zmian jest także uwzględnienie postulatów przedstawicieli branży roślin oleistych, dotyczących wprowadzenia słonecznika do wskazanych w ustawie roślin oleistych, takich jak:

  • rzepak,
  • rzepik,
  • soja,
  • len,
  • konopie.

W Polsce coraz większą popularność zdobywa uprawa słonecznika, która ze względu na niższe koszty uprawy, jest alternatywą dla uprawy rzepaku, dlatego też zasadnym jest wprowadzenie słonecznika do grupy roślin oleistych, od wartości których naliczana jest wpłata na Fundusz Promocji Roślin Oleistych – napisało MRiRW.

Nowe zadania Funduszu

Mając na celu objęcie mechanizmem naliczania, pobierania i przekazywania wpłat na Fundusz Promocji Roślin Oleistych całego wolumenu roślin oleistych wprowadzanych do obrotu proponuje się zobowiązać do wpłat na Fundusz Promocji Roślin Oleistych podmioty dokonujące skupu roślin oleistych od ich producentów. Do naliczania, pobierania i przekazywania wpłat na Fundusz Promocji Roślin Oleistych obowiązany będzie każdy (podmiot) kto nabywa towar od producenta (w rozumieniu wytwórcy roślin oleistych) – niezależnie od formy prawnej oraz rodzaju prowadzonej działalności.

wk
fot. EnvatoElements

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
08. grudzień 2023 16:06