Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

35 tys. euro na gospodarstwo - z tej puli będą dopłaty do nawozów

35 tys. euro dla jednego gospodarstwa - z tych środków rolnicy jednak otrzymają dopłaty do nawozów. Dodatkowo Polska otrzyma 44 mln euro z rezerwy kryzysowej. Na co rząd zamierza je przeznaczyć? 

Dorota Kolasińska8 kwietnia 2022, 16:13

Podczas dzisiejszej konferencji Henryka Kowalczyka ministra rolnictwa oraz Janusza Wojciechowskiego, komisarza ds. rolnictwa UE, mimo burzliwej dyskusji w mediach oraz negatywnie rozpatrzonego wniosku, o którym pisaliśmy tutaj, politycy powiedzieli, że dopłaty do nawozów jednak będą z narzędzi pomocowych, jakim jest zaproponowane przez KE 35 tys. euro na gospodarstwo, rząd może uruchomić takie wsparcie z środków krajowych. 
Z tej pomocy mają być wypłacone pieniądze np. na dopłaty do nawozów. Według zapewnień komisarza ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego i ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka, w ciągu kilku dni KE wyrazi ostateczną zgodę na wypłatę tych pieniędzy. Niebawem ma też ruszyć nabór wniosków.

Jednak historia dopłat do nawozów przypomina telenowelę - "będą dopłaty, nie będzie dopłat, nie ma zgody KE, jest zgoda KE", a ostatecznej decyzji nadal nie ma i znowu trzeba będzie na nią czekać. Czy to gra na czas, czy kwestia niedogadania? Trudno powiedzieć, pomoc będzie, tylko w nieco innej formie. 


Ile dostaną rolnicy?

Warto zaznaczyć również, że dopłaty do nawozów wyniosą jednak maksymalnie 25 tysięcy zł (500 zł do 50 ha, czyli ok. 5300 euro). W puli pomocy na jedno gospodarstwo pozostanie niecałe 30 tysięcy euro. Czy jednak rząd zdecyduje się na uruchomienie innych form pomocy, np. dopłat do pasz? 

- Oczywiście jesteśmy wdzięczni Komisji Europejskiej za limit pomocy do 35 tys. euro na gospodarstwo. To nam otwiera ogromne możliwości, ale musimy pamiętać, że na dopłaty do nawozów przeznaczamy prawie 4 mld zł. To bardzo duża kwota, która ogranicza nasze dalsze możliwości budżetowe. W tym momencie bardzo trudno jest mi zadeklarować dalszą pomoc, bo potrzebne by były na to kolejne miliardy zł. Ale oczywiście nie wykluczam uruchomienia pomocy, gdy zajdzie taka potrzeba – zaznaczył minister Kowalczyk podczas konferencji. 

135 mln euro z rezerwy kryzysowej

Pozostaje jeszcze 500 mln euro rezerwy kryzysowej, z której Polska otrzyma ponad 44 mln euro. Rząd może ją zwiększyć o 200% ze środków krajowych. Co oznacza, że dla polskich rolników będzie dokładnie 635 mln zł. Minister rolnictwa wyjaśnił, że środki zamierza przeznaczyć, na sfinansowanie mechanizmu zdjęcia z rynku jabłek deserowych i przeznaczenia ich na przetwórstwo, np. na soki.

- Rynek jabłek jest w bardzo złej sytuacji i wymaga pilnej interwencji. Brak możliwości eksportu do Białorusi powoduje bardzo dużą nadpodaż tych owoców na rynku. Dlatego zdecydowaliśmy się na taką pomoc – powiedział minister. Dodał, że mechanizm ten powinien objąć także producentów niezrzeszonych w organizacjach, podobnie, jak w przypadku embarga rosyjskiego.

Rezerwa kryzysowa ma być także wykorzystana na wsparcie producentów chmielu. Rząd rozważa również wsparcie z tej puli producentów trzody chlewnej, ale pomysł ten jest na razie w fazie konsultacji. 

Dorota Kolasińska/ Kamila Szałaj
Fot. Twitter/Janusz WojciechowskiPicture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)