Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Partner portalu

500 zł/ha dla rolników poszkodowanych przez suszę

13.09.2018

Drukuj

500 zł/ha dla rolników poszkodowanych przez suszę

Artykuł dostępny

r e k l a m a

Dla kogo 1000 zł/ha?

Szef MRiRW podał dziś stawki rządowej pomocy dla rolników poszkodowanych przez suszę. Od kilku tygodni znaliśmy stawkę pomocy dla tych gospodarzy, którym w uprawach rolnych komisje klęskowe oszacowały straty na poziomie 70% i wyższym. Tacy rolnicy mogą już od najbliższego piątku 14 września wnioskować o wypłatę wsparcia w biurach powiatowych ARiMR w kwocie 1000 tys. zł do 1 ha. Jeżeli jednak nie ubezpieczyli w tym roku min. 50% upraw rolnych, pomoc ta będzie pomniejszona o 50% i wyniesie 500 zł/ha.

Dla kogo 500 zł/ha?


Z kolei 500 zł/ha to stawka dla wszystkich rolników, którym gminne komisje  oszacowały straty w uprawach pomiędzy 30 a 69%. To nowa informacja, ponieważ do dziś minister zwlekał z ogłoszeniem wysokości tego wsparcia, tłumacząc to brakiem dostatecznych danych z poszczególnych województw. Minister postanowił podjąć decyzję o wysokości wsparcia w oparciu o cząstkowe dane, nie czekając na wszystkie protokoły z gmin i województw, ponieważ te nadal spływają wolno. Do dziś resort rolnictwa otrzymał zaledwie kompletne dane od połowy komisji klęskowych w kraju.

Polecany artykuł

Czy w 2019 roku też grozi nam susza?

Jednak 500 zł do 1 ha otrzymają tylko ci rolnicy, którzy ubezpieczyli w tym roku min. 50% swoich zasiewów. Jeżeli nie spełniają tego warunku wsparcie suszowe będzie o 50% mniejsze i wyniesie 250 zł/ha.

– Rolnicy z gmin, w których komisje zakończyły pracę i mają protokół zatwierdzony przez wojewodę, mogą składać wnioski od 14 września w biurach powiatowych ARiMR. W pierwszej kolejności składają je rolnicy, którzy mają w protokołach straty w uprawach 70% i więcej, ale mogą na tych wnioskach zaznaczać także straty niższe niż 70%, by nie wypełniać potem kolejnego wniosku na 500 zł/ha w przypadku strat w przedziale między 30 a 69%. Rozliczanie wniosków i wypłaty wsparcia nastąpi od 26 września – mówił minister Ardanowski.

Szef resortu rolnictwa dodał, że na wnioskach o wsparcie suszowe rolnicy będą także zaznaczać czy straty mają być liczone z całej produkcji w gospodarstwie czy też tylko z produkcji roślinnej.

Rządowe wsparcie: 2015 kontra 2018


Minister Ardanowski podkreślił, że podczas poprzedniej suszy w 2015 r. rząd Ewy Kopacz przeznaczył na pomoc dla rolników 450 mln zł. Tymczasem po dotacje zgłosiło się więcej chętnych niż było pieniędzy, a rząd musiał zastosować współczynnik korekcyjny. W efekcie 400 zł dotacja do hektara spadła o 19%.

– Niezwłocznie po powołaniu mnie na stanowisko ministra rolnictwa rozpocząłem starania o pomoc suszową. Udało się zagwarantować olbrzymią kwotę 800 mln. zł. Dzięki wczorajszej decyzji Rady Ministrów, która zwiększyła tą kwotę do 1,5 mld zł., będzie to największa pomoc suszowa w historii Polski – powiedział Jan Krzysztof Ardanowski.

Winne samorządy


Minister J. K. Ardanowski za opóźnienia w szacowaniu strat ponownie obarczył samorządy.

– Nie wiem skąd te opóźnienia. Może niechęć do legalnego rządu Prawa i Sprawiedliwości lub niechęć przyznawania zwolnienia z podatku rolnego. Poskutkowała dopiero perswazja, że wojewodowie oszacują straty - podkreślił minister Ardanowski, który jednocześnie podziękował członkom komisji szacujących straty za pracę społeczną.

Zdaniem ministra rolnictwa kolejne opóźnienia w wypłacie rolnikom pomocy były spowodowane niezrozumiałym dla niego nie przesyłaniem gotowych protokołów do wojewodów.

– Dochodzą do mnie głosy, że jest to element wojny politycznej. I chęć udowodnienia nieskuteczności rządu. To podła działalność na szkodę rolników. Rolnicy potrzebują teraz pieniędzy - mówił J. K. Ardanowski.

Ostatecznie do wojewodów trafiły protokoły z ponad połowy gmin. A rząd stwierdził, że nie będzie czekać na maruderów. Pierwszy nabór rozpocznie się 14 września.

– Rolnicy z protokołem strat udają się do ARiMR i tam składają wniosek o pomoc. We wniosku zaznaczają czy chcą mieć straty rozliczane jako suma strat w produkcji roślinnej i zwierzęcej. Bądź też jeżeli te straty po zsumowaniu nie osiągają 30% wtedy mogą zaznaczyć, że chcą by pomoc była udzielona w samych uprawach – tłumaczył minister Ardanowski.    

Szef resortu rolnictwa obiecał także szybką wypłatę zaliczek dopłat bezpośrednich w wysokości 70% z pierwszego filara oraz do 85% z drugiego. Wypłaty rozpoczną się 16 października i wyniosą łącznie 11 mld zł.   bcz, wk

Polecane dla Ciebie:

article icon

Co zrobić ze zużytą folią kiszonkarską?

Czytaj

Zobacz wideo

Stawki rządowej pomocy suszowej dla rolników

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii