StoryEditor

Henryk Kowalczyk podsumował rok swojej pracy na stanowisku ministra rolnictwa

Minister Henryk Kowalczyk objął stanowisko szefa MRiRW rok temu. Przyszedł czas na podsumowania. Jakie zasługi przypisuje sobie jako minister rolnictwa? 
26.10.2022., 15:10h

- Problemów w rolnictwie jest nadal mnóstwo. Obecny czas, z uwagi na wojnę w Ukrainie, nie jest łatwy. Szaleją ceny nawozów, ceny energii, ale próbujemy rolnictwo przeprowadzić przez te burzliwe czasy w miarę bezpieczny sposób – mówił minister rolnictwa Henryk Kowalczyk podczas konferencji w MRiRW. Właśnie mija rok jego sprawowania tej funkcji w rządzie. 

ASF - mniej ognisk, więcej pomocy


Minister Kowalczyk zaznaczył, że w ubiegłym roku problem z ASF był znacznie poważniejszy niż teraz. Twierdzi, że wdrożenie planów bioasekuracyjnych pomogło w walce z wirusem. Zaznaczył, że resort pracuje też nad redukcją populacji dzików. Podpisano umowę z Wojskowym Instytutem Lotnictwa na wyliczenie populacji dzików. W ramach rekompensaty za postojowe dni chlewni rolnicy dostali 5-krotnie więcej, niż dotychczas. - Jeśli rolnik miał zakaz hodowli, to otrzymywał 200 zł dziennie – wyliczył minister.
Rolnicy otrzymali również pomoc 1000 zł do lochy. Resort ponadto uruchamia kolejną pomoc w wysokości maksymalnie 70 tys. zł. 

- Przygotowaliśmy zmiany w PROW, które jeszcze bardziej dofinansują rolników utrzymujących trzodę chlewną. Zmiany już mamy zaakceptowane przez Komisję Europejską i po wdrożeniu przepisów krajowych i rozporządzeń nastąpi wypłata środków – powiedział minister.

Dopłaty do nawozów wiosną 2023?

Minister Kowalczyk przypomniał o wypłacie dopłat do nawozów. Jednak podkreślił, że problem nie jest nadal do końca rozwiązany, bo ich ceny nadal są wysokie i nie wiadomo jak będzie wiosną. Dodał, że rząd nie planuje kolejnej takiej pomocy, ale ma inne rozwiązanie. Tym razem wsparcie otrzymają producenci nawozów.

- KE wydała projekt rozporządzenia, który umożliwia dofinansowanie zakładów nawozowych. Taka pomoc jest bardziej sprawiedliwa, obiektywna i skuteczna, bo dopłaty do nawozów przy cenie 7000 zł za tonę saletry niewiele by zmieniły dla rolnika. Przymierzamy się więc do tego, aby ustabilizować ceny nawozów produkowanych przez zakłady nawozowe. Będziemy szli w kierunku stabilizacji cen i pokrywania strat zakładom nawozowym, po to by oferowały one cenę stabilną dla rolników. Pomoc dla rolników w tym momencie byłaby bardzo trudna do zrealizowania i nieadekwatna – wyjaśnił Kowalczyk.

Ubezpieczenie od suszy

-  Zakupiliśmy udziały w TUW Pocztowym i pod nazwą Agro TUW oferujemy kompleksowe ubezpieczenia, także od suszy – zaznaczył minister i dodał, że udało się wdrożyć ustawę, która pozwala, by ARiMR opłacała składkę na ubezpieczenia rolne z dopłat bezpośrednich rolnika. 

Jako kolejny element ułatwiający pozyskiwanie środków przez małe gospodarstwa minister wskazał uwolnienie Rolniczego Handlu Detalicznego (zwiększenie kwoty wolnej od podatku i handel na terenie całej Polski) oraz przygotowanie ustawy o rolnictwie ekologicznym. Dodał również, że udało się zmniejszyć liczbę ekoschematów z 16 do 6. 

KPS to 25 mld zł dla rolników

Henryk Kowalczyk zaznaczył, że podczas rocznej kadencji udało się zatwierdzić Krajowy Plan Strategiczny WPR na lata 2023-2027 oraz wyrównać dopłaty bezpośrednie ze średnią unijną dla gospodarstw do 30 ha. - Już w tym roku ponad 60 proc. gospodarstw otrzymuje płatności bezpośrednie powyżej średniej unijnej. Od nowego roku wyższe dopłaty otrzymają także gospodarstwa do 50 ha. Do tego wyrównania przysłużyła się płatność redystrybucyjna i uzupełniająca płatność obszarowa z polskiego budżetu – zaznaczył.

Dodatkowo zaznaczył, że mimo zalewu polskiego rynku ukraińskim zbożem udało się ustabilizować ceny rynkowe, dzięki Krajowej Grupie Spożywczej. Kowalczyk przypomniał też, że powstała ustawa, która umożliwia rolnikom restrukturyzację gospodarstwa poprzez spłatę kapitału zadłużeniowego i umorzenie odsetek, a także przejścia na emeryturę bez koniczności przekazania gospodarstwa. 

Trwa nabór wniosków

Wśród swoich działań wymienił także uruchomienie środków dla rolników z Krajowego Planu Odbudowy. W tej chwili trwa nabór na cztery działania: wymiana pokryć dachowych z azbestem, wymiana słupów chmielowych, rozwój przetwórstwa dla rolników i dla przedsiębiorców. Minister przypomniał, że nadal funkcjonują dopłaty do wapnowania gleb; realizowane jest także usuwanie folii rolniczych, utylizacja azbestu czy dopłaty do materiału siewnego.

- W tym roku po raz pierwszy zastosowaliśmy stałe stawki dopłat do materiału siewnego. Do tej pory stawki były redukowane, jeśli było więcej wniosków – poinformował.

Cała relacja z konferencji znajduje się poniżej: 


oprac. dkol/ksz
fot. MRiRW

Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. kwiecień 2024 12:52