Bayer wspiera innowacje w rolnictwie

Bayer wspiera innowacje w rolnictwie

W 2050 r. liczba ludności wzrośnie na świecie do 10 mld, a rolnicy będą musieli wykarmić tak dużą populację. Nie ma innego wyjścia – rolnictwo potrzebuje innowacji i firma Bayer chce w tym aktywnie uczestniczyć.

r e k l a m a

Tymi słowami rozpoczęła konferencję prasową Iwona Krych-Stec – szef Customer Marketing Poland/Baltics Bayer Crop Science. Podkreślała, że przed sektorem rolniczym stoi wiele wyzwań i będzie trzeba szukać nowych rozwiązań i innowacji.

– Nasz firma inwestuje w badania i rozwój. Prowadzimy działania globalne, taki jak np. AgroBioTop czy Youth Agriculture Summit, ale także na poziomie lokalnym. Jedną z takich inicjatyw jest program „Grunt to bezpieczeństwo” – podkreślała Iwona Krych-Stec.

Po raz pierwszy wręczono nagrodę AgroBioTop. Służy ona wyróżnianiu aktywnych zawodowo młodych uczonych, których uznane dokonania z zakresu biotechnologii przyczyniły się do rozwoju nauk rolniczych i wnoszą̨ wybitny wkład w rozwój rolnictwa. To coroczna indywidualna nagroda pieniężna, przyznawana przez niezależną kapitułę, powołaną przez Komitet Biotechnologii Polskiej Akademii Nauk. Wysokość nagrody to 5 000 euro. Sponsorem wyłącznym jest firma Bayer. 
W tym roku otrzymała ją dr hab. Beata Hasiów-Jaroszewska z IOR–PIB w Poznaniu za opracowanie i wdrożenie do praktyki nowych metod diagnostycznych wykrywania i identyfikacji w warunkach szklarnianych i polowych różnych gatunków wirusów roślin – mówił prof. Tomasz Twardowski z Państwowej Akademii Nauk w Poznaniu.

Opracowanie czułej, prostej i szybkiej metody wykrywania bardzo zróżnicowanych populacji wirusów, atakujących m.in. pomidory, ziemniaki, cukinie czy ogórki, pozwala na wczesne wykrywanie patogenów i podjęcie odpowiednich działań zapobiegawczych.

– Przyznanie tej nagrody otwiera nowy rozdział. Innowacje odgrywają kluczową rolę: wspierają rolników w stawianiu czoła wyzwaniom, a znaczenie nauki jest tu kluczowe. Rolnictwo nowoczesne i zrównoważone: na tym koncentruje się Bayer. Chcemy doprowadzić do większej transparentności produktów wprowadzanych na rynek – mówił Matthew Frost, szef Bayer Crop Science w Polsce i państwach bałtyckich.

Podczas konferencji prasowej odbyła się także debata, podczas której dr Jerzy Próchnicki – Dyrektor Działu Rozwoju i Rejestracji w firmie Bayer podkreślał, że innowacje są podstawą opłacalnej, bezpiecznej i zrównoważonej produkcji.

– W 2017 r. w stacji badawczej firmy Bayer przeprowadziliśmy ponad 480 doświadczeń z ś.o.r. a 122 doświadczenia zleciliśmy zewnętrznym certyfikowanym stacjom badawczym. Mamy 67 doświadczeń hodowlanych z odmianami rzepaku ozimego i jarego – około 29 tys. poletek – wyliczał dr Próchnicki.

Firma Bayer wspiera także młodych wizjonerów rolnictwa i zrównoważonego rozwoju przez wspieranie takich projektów, jak chociażby Youth Agriculture Summit, który w tym roku odbył się w Brukseli pod hasłem „Wykarmić głodną planetę”. To globalny szczyt, który zgromadził 100 młodych wizjonerów rolnictwa i zrównoważonego rozwoju. Celem ich obrad było znalezienie odpowiedzi na  wyzwania stojące przed ludzkością. Najpoważniejsze dotyczy zapewnienia odpowiedniej ilości i jakości żywności dla wciąż rosnącej populacji. Polskę reprezentowali: Łukasz Czech - student i rolnik spod Lublina oraz Katarzyna Kostrubiec – licealistka z Gorzowa Wielkopolskiego. Ich aplikacje wybrano spośród 1200 prac z 95 krajów. 
Zainteresował Cię ten artykuł? Chcesz mieć nieograniczony dostęp do najlepszych informacji rolniczych? Skorzystaj z oferty naszej prenumeraty.
Pokaż komentarze

Zobacz także

więcej artykułów z tej kategorii