Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Bayer wspiera innowacje w rolnictwie

Obrazek

W 2050 r. liczba ludności wzrośnie na świecie do 10 mld, a rolnicy będą musieli wykarmić tak dużą populację. Nie ma innego wyjścia – rolnictwo potrzebuje innowacji i firma Bayer chce w tym aktywnie uczestniczyć.

dr Maria Walerowska6 grudnia 2017, 12:52
Tymi słowami rozpoczęła konferencję prasową Iwona Krych-Stec – szef Customer Marketing Poland/Baltics Bayer Crop Science. Podkreślała, że przed sektorem rolniczym stoi wiele wyzwań i będzie trzeba szukać nowych rozwiązań i innowacji.

– Nasz firma inwestuje w badania i rozwój. Prowadzimy działania globalne, taki jak np. AgroBioTop czy Youth Agriculture Summit, ale także na poziomie lokalnym. Jedną z takich inicjatyw jest program „Grunt to bezpieczeństwo” – podkreślała Iwona Krych-Stec.

Po raz pierwszy wręczono nagrodę AgroBioTop. Służy ona wyróżnianiu aktywnych zawodowo młodych uczonych, których uznane dokonania z zakresu biotechnologii przyczyniły się do rozwoju nauk rolniczych i wnoszą̨ wybitny wkład w rozwój rolnictwa. To coroczna indywidualna nagroda pieniężna, przyznawana przez niezależną kapitułę, powołaną przez Komitet Biotechnologii Polskiej Akademii Nauk. Wysokość nagrody to 5 000 euro. Sponsorem wyłącznym jest firma Bayer. 
W tym roku otrzymała ją dr hab. Beata Hasiów-Jaroszewska z IOR–PIB w Poznaniu za opracowanie i wdrożenie do praktyki nowych metod diagnostycznych wykrywania i identyfikacji w warunkach szklarnianych i polowych różnych gatunków wirusów roślin – mówił prof. Tomasz Twardowski z Państwowej Akademii Nauk w Poznaniu.

Opracowanie czułej, prostej i szybkiej metody wykrywania bardzo zróżnicowanych populacji wirusów, atakujących m.in. pomidory, ziemniaki, cukinie czy ogórki, pozwala na wczesne wykrywanie patogenów i podjęcie odpowiednich działań zapobiegawczych.

– Przyznanie tej nagrody otwiera nowy rozdział. Innowacje odgrywają kluczową rolę: wspierają rolników w stawianiu czoła wyzwaniom, a znaczenie nauki jest tu kluczowe. Rolnictwo nowoczesne i zrównoważone: na tym koncentruje się Bayer. Chcemy doprowadzić do większej transparentności produktów wprowadzanych na rynek – mówił Matthew Frost, szef Bayer Crop Science w Polsce i państwach bałtyckich.

Podczas konferencji prasowej odbyła się także debata, podczas której dr Jerzy Próchnicki – Dyrektor Działu Rozwoju i Rejestracji w firmie Bayer podkreślał, że innowacje są podstawą opłacalnej, bezpiecznej i zrównoważonej produkcji.

– W 2017 r. w stacji badawczej firmy Bayer przeprowadziliśmy ponad 480 doświadczeń z ś.o.r. a 122 doświadczenia zleciliśmy zewnętrznym certyfikowanym stacjom badawczym. Mamy 67 doświadczeń hodowlanych z odmianami rzepaku ozimego i jarego – około 29 tys. poletek – wyliczał dr Próchnicki.

Firma Bayer wspiera także młodych wizjonerów rolnictwa i zrównoważonego rozwoju przez wspieranie takich projektów, jak chociażby Youth Agriculture Summit, który w tym roku odbył się w Brukseli pod hasłem „Wykarmić głodną planetę”. To globalny szczyt, który zgromadził 100 młodych wizjonerów rolnictwa i zrównoważonego rozwoju. Celem ich obrad było znalezienie odpowiedzi na  wyzwania stojące przed ludzkością. Najpoważniejsze dotyczy zapewnienia odpowiedniej ilości i jakości żywności dla wciąż rosnącej populacji. Polskę reprezentowali: Łukasz Czech - student i rolnik spod Lublina oraz Katarzyna Kostrubiec – licealistka z Gorzowa Wielkopolskiego. Ich aplikacje wybrano spośród 1200 prac z 95 krajów. 


1 z 6
Konferencja prasowa firmy Bayer

Konferencja prasowa firmy Bayer

2 z 6
Iwona Krych-Stec z firmy Bayer

Iwona Krych-Stec z firmy Bayer

3 z 6
Prof. dr hab. Tomasz Twardowski z PAN w Poznaniu

Prof. dr hab. Tomasz Twardowski z PAN w Poznaniu

4 z 6
Dr hab. Beata Hasiów-Jaroszewska z IOR-PIB w Poznaniu

Dr hab. Beata Hasiów-Jaroszewska z IOR-PIB w Poznaniu

5 z 6
Dr Michał Krysiak z firmy Bayer i Łukasz Czech

Dr Michał Krysiak z firmy Bayer i Łukasz Czech

6 z 6
Dr Jerzy Próchnicki z firmy Bayer

Dr Jerzy Próchnicki z firmy Bayer

Picture of the author
Autor Artykułu:dr Maria Walerowska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)