StoryEditor

Teraz czy później: kiedy wnioskować o dopłaty bezpośrednie?

Czy złożyć wniosek o dopłaty bezpośrednie teraz, czy czekać na stabilizację przepisów? Eksperci radzą ostrożność.
20.05.2024., 09:27h

W obliczu zmieniających się przepisów dot. dopłat bezpośrednich i potencjalnego przedłużenia terminów składania wniosków rolnicy stają przed dylematem: czy złożyć wniosek teraz, czy poczekać.

Z jednej strony, wczesne złożenie wniosku może wydawać się kuszące, aby „mieć to z głowy”, ale z drugiej strony, zmiany w przepisach mogą wymagać późniejszych poprawek w już złożonych dokumentach. Podczas webinarium pt. „Dopłaty bezpośrednie i finansowanie rolnictwa. Co czeka rolników w 2024 roku?” nasi eksperci wypowiedzieli się na ten temat.

Zobacz też: Rozwój Małych Gospodarstw: Jakie są wymogi dla rolników?

Składać czy nie?

Ekspertka naszego webinarium w dziedzinie finansowania rolnictwa Agata Stachowiak sugeruje wstrzymać się z wysyłaniem wniosku do czasu, aż sytuacja prawna będzie bardziej stabilna. Jej zdaniem składanie wniosków w obecnej sytuacji może prowadzić do konieczności wprowadzania poprawek, jeśli zmiany w prawie zostaną wprowadzone po złożeniu wniosku.

image

Będą dopłaty do zbóż czy nie? Decyzja zapadnie w Brukseli!

Jakie są terminy składania wniosków o dopłaty bezpośrednie 2024?

W przeszłości terminy składania wniosków były często przedłużane. Podobnie wydarzyło się w tym roku, gdyż ARiMR oraz MRiRW wydłużyły termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie do 1 lipca. 

Jak podkreślił Grzegorz Ignaczewski, każde opóźnienie w składaniu wniosków skutkuje krótszym czasem na ich weryfikację przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR), co może prowadzić do opóźnień w wypłacie środków. Dlatego też decyzja o złożeniu wniosku powinna być dobrze przemyślana.

Rolnicy powinni rozważyć wszystkie za i przeciw. Jeśli zmiany w przepisach są nadal niejasne lub oczekuje się ich w najbliższym czasie, może być rozsądne poczekać z wysłaniem wniosku. Jednakże nie należy czekać do ostatniej chwili, aby uniknąć pośpiechu i potencjalnych błędów. Ważne jest, aby śledzić komunikaty Ministerstwa Rolnictwa oraz ewentualne decyzje Komisji Europejskiej, które mogą wpłynąć na ostateczny termin składania wniosków.

Oprac. mkh

Maria Khamiuk
Autor Artykułu:Maria Khamiukdziennikarz, współpracownik PWR Online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. czerwiec 2024 19:45