StoryEditor

USDA szacuje rzepak, a ceny stanęły w miejscu?

Jeśli porównamy obecne notowania rzepaku, do tych sprzed tygodnia odniesiemy wrażenie, że kursy stanęły w miejscu. I tak praktycznie jest z perspektywy jednodniowej, ale w ciągu tygodnia na giełdach w rzepaku sporo się działo.
17.05.2024., 08:00h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Jakie wg USDA będą zbiory rzepaku na świecie w sezonie 2024/25?
  • Który kraj zbierze najwięcej?
  • Jak będzie wyglądał eksport rzepaku?
  • Ile rzepaku zbierze Australia?
  • Od ilu lat będą to najsłabsze zbiory rzepaku w UE?
  • Ile kosztuje rzepak na Matifie?
  • Ile za rzepak płacą przetwórcy?

Podobne wrażenie możemy odnieść przyglądając się rzepakowym prognozom USDA, po raz pierwszy w tym sezonie amerykańscy eksperci oznajmili światu, co sadzą o zbiorach, konsumpcji, eksporcie i zapasach rzepaku szacowanych na sezon 2024/25.

Produkcja stoi w miejscu, ale nie wszędzie

USDA prognozuje się, że światowa produkcja rzepaku w sezonie 2024/25 wyniesie niemal bez zmian ponad 88,3 mln ton. Eksperci oczekują, że Kanada zbierając 19,6 mln t odzyska pozycję największego producenta na świecie po wyprzedzeniu przez Unii Europejskiej przez ostatnie 3 lata. UE czeka jednomilionowy spadek produkcji rzepaku, która ma w tym roku wynieść 19 mln t. Ponadto oczekuje się, że w dużej mierze nastąpi wzrost produkcji w Australii i Bangladeszu, który zrównoważy straty w Ukrainie i w Indiach.

image
Rys. 1. Bilans rzepaku na sezon 2024/25wg USDA
FOTO: Urban
Pozostało 80% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. czerwiec 2024 12:18