StoryEditor

Chyba tyle jednak nie było – Rynkowy Serwis Spod Lady – 17.05.24 r.

Dyskusja o zapasach zbóż i rzepaku pojawia się zwykle w dwóch momentach, gdy ceny spadają pod naporem zasypanych ziarnem strychów i wówczas, gdy przetwórcy nagle odkrywają prawdę, że ich zaopatrzenie w surowiec jest na granicy przerwania produkcji.
17.05.2024., 10:35h

Rynek rzepaku

image
Wykresy rzepaku na Matifie
FOTO: topagrar.pl
image
Kursy rzepaku na Matifie
FOTO: topagrar.pl

Rzepaku starczy, bo przyspieszył

Sprawa zapasów rzepaku jest w tym sezonie jakby mniej istotna. Dzieje się tak głównie za przyczyną rozwoju sytuacji pogodowej. Wcześniejsze kwitnienie, i teraz długie okresy słonecznej pogody, z umiarkowanymi temperaturami, a dodatkowo za chwilę zapowiadane prawdziwe upały powodują, że prognozujący zbiory rzepaku na pierwsze dni lipca przetwórcy wycofali się już z planów lipcowych przeglądów technologicznych swoich linii produkcyjnych, przesuwając je na drugą połowę czerwca.

Tym samym większości przetwórcom pozostało tylko parę tygodni starego sezonu i większość z nich zamyka sklepik dla starego rzepaku, kupując go ewentualnie na nowy sezon, albo wcale. Pocieszające jest to, że na sezonie 2023/24 świat się chyba nie kończy (kto to może wiedzieć?) i rzepak będzie nadal potrzebny, a żeby ruszyć z przerobem jakiś tydzień produkcji trzeba mieć przynajmniej surowcowo pokryty, a kontraktów na nowy sezon jak na lekarstwo. Tym samym jak na razie obawy o obniżki nie ma, co więcej nowy sezon jest wyceniany nawet o 10 zł/t drożej. To symboliczne pokazanie, że poprzedni sezon był syty, a nowy... Kto to wie?

Pozostało 68% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. czerwiec 2024 02:35