StoryEditor

Leczenie mastitis bez antybiotyków: jak skutecznie to zrobić?

Czy możemy w ogóle zrezygnować z antybiotyków, gdy mamy w stadzie zapalenie? Na to pytanie, a także na wiele innych, dotyczących zagadnienia ograniczenia stosowania antybiotyków u krów, odpowiedział dr n.wet. Sebastian Smulski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu podczas wykładu na Forum Mleko w Łomży.
Dominika Zieja
20.05.2024., 10:23h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Polska musi ograniczyć antybiotyki
  • Samowyleczenie mastitis jest możliwe
  • Nie trzeba rezygnować z mleka
  • A co ze szczepionkami?
  • Leczenie w zasuszeniu
  • Skuteczna celowana terapia
  • Przyszłość bez antybiotyków
  • To, co najważniejsze

Dr Sebastian Smulski jest znanym specjalistą w dziedzinie profilaktyki i leczenia mastitis u krów. W swoich badaniach zajmuje się tematyką zapalenia gruczołu mlekowego u bydła, zarówno w aspekcie naukowym, jak i w praktyce. Na początku wystąpienia zaproszony gość wspomniał o dyskutowanym ostatnio często Zielonym Ładzie.

image
dr Sebastian Smulski
FOTO: Beata Dąbrowska

Polska musi ograniczyć antybiotyki

Według założeń Unii Europejskiej do 2030 r. Polska ma za zadanie ograniczyć stosowanie antybiotyków o połowę. Niestety, do tej pory nasz kraj nie poczynił w tym kierunku żadnych stosownych kroków. Przytoczył przykład Danii, jako kraju, który z własnej inicjatywy w 2016 r. wprowadził narodowy program ograniczania antybiotyków w produkcji zwierzęcej. Dodatkowo antybiotyki zawierające cefalosporyny (III i IV generacji), fluorochionole itp. decyzją hodowców przestały w ogóle być stosowane w tym państwie. Pomimo tych działań jakość leczenia zwierząt się nie pogorszyła. Wiele innych krajów poszło za tym przykładem i ograniczyło zużycie antybiotyków. Dlatego też, aby ogranic...

Pozostało 90% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Dominika ZiejaDominika Zieja
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. czerwiec 2024 20:43