StoryEditor

Ceny oleju napędowego pójdą w górę od 1 stycznia 2023. Zwrot akcyzy na paliwo rolnicze będzie wyższy

Od czasu wybuchu wojny w Ukrainie ceny oleju napędowego utrzymują się na bardzo wysokim poziomie pomiędzy 7 a 8 zł za 1 litr. Te stawki uderzają także w rolników, którzy zużywają duże ilości paliwa w produkcji rolnej. Od 1 stycznia 2023 roku ceny paliw znów wzrosną ponieważ wraca podatek VAT na poziomie 23%, co przy obecnych cenach w hurcie i w detalu oznacza wzrost o ok 1 zł na litrze. Małą rekompensatą wzrostu tych cen dla rolników będzie wzrost stawki zwrotu części podatku akcyzowego, o który mogą się starać rolnicy w lutym i sierpniu każdego roku.
30.12.2022., 08:12h

Premier Mateusz Morawiecki podpisał w czwartek rozporządzenie Rady Ministrów „w sprawie stawki zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej na 1 litr oleju w 2023”.

W przyszłym roku stawka zwrotu części podatku akcyzowego na 1 litr oleju napędowego wzrośnie o 20 groszy do kwoty 1,20 zł. Na program paliwa rolniczego rząd wyda 1 mld 340 mln zł.

Jakie są zasady zwrotu części akcyzy na paliwo rolnicze?

Zgodnie z przepisami zwrot podatku akcyzowego jest ustalany na podstawie powierzchni użytków rolnych będących w posiadaniu lub współposiadaniu producenta rolnego określonej w ewidencji gruntów i budynków oraz średniej rocznej liczby DJP bydła będącego w posiadaniu producenta rolnego w roku poprzedzającym rok, w którym został złożony wniosek o zwrot podatku.

Kwota zwrotu podatku akcyzowego jest ustalana jako iloczyn ilości oleju napędowego zakupionego przez producenta rolnego, wynikającej z faktur VAT, i stawki zwrotu podatku na 1 litr oleju napędowego obowiązującej w dniu złożenia wniosku o zwrot podatku, w ramach rocznego limitu.

Limit ustala się jako sumę:

  • kwoty stanowiącej iloczyn s...
Pozostało 67% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
01. grudzień 2023 15:10