Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Dopłaty 2019: Nie czekaj z wnioskiem do ostatniej chwili!

Obrazek

Tylko do 15 maja br. potrwa nabór wniosków o dopłaty bezpośrednie, płatności ONW, płatności z tytułu rolnictwa ekologicznego i programów rolno-środowiskowych.

Dominika Mulak25 kwietnia 2019, 18:37
W tym roku rolnicy już po raz drugi składają wnioski o dopłaty bezpośrednie i obszarowe za pomocą aplikacji eWniosekPlus.

Kampania 2019 rozpoczęła się 15 lutego i trwała do 14 marca. Wówczas to beneficjenci mogli składać oświadczenia potwierdzające brak zmian w odniesieniu do roku ubiegłego. Mowa tu o rolnikach, którzy posiadają do 10 ha gruntów ornych. Przez ten miesiąc złożono ponad 200 tys. takich oświadczeń.

Z kolei od 15 marca rolnicy składają wnioski o dopłaty bezpośrednie i obszarowe. Do dnia dzisiejszego dzięki aplikacji eWniosekPlus wpłynęło ponad 360 tys. wniosków, z czego 30,5 tys. w samym woj. wielkopolskim.

Dzisiejszy briefing prasowy zorganizowany w Wielkopolskim Oddziale Regionalnym ARiMR w Poznaniu poświęcony był stanowi zaawansowania złożonych wniosków. Jak podkreślał Michał Zieliński, dyrektor OR ARiMR w Poznaniu, na ten moment stan zaawansowania składanych wniosków wynosi 43%. - Dzisiaj chcielibyśmy zachęcić potencjalnych beneficjentów, którzy jeszcze nie złożyli wniosków, żeby nie odkładali tego na ostatnią chwilę. Płynne składanie wniosków pozwoli nam na również płynne procedowanie ich, co polepszy też obsługę i miejmy nadzieję skróci również czas oczekiwania – mówił podczas dzisiejszego spotkania.

Co z płatnościami za rok 2018?

Jak informuje ARiMR, prawie wszystkie wnioski o płatności bezpośrednie i obszarowe zostały rozpatrzone. - Tylko 1% wniosków o dopłaty bezpośrednie za rok 2018 nie został jeszcze rozpatrzony. Wszystkie płatności do 30 czerwca br. powinny zostać zrealizowane – mówił Rafał Sobczak, Z-ca Kierownika BDSPB w ARiMR.Najważniejsze zmiany

Zmian w kampanii 2019 nie ma wiele. Do najistotniejszych należy termin dywersyfikacji upraw. Od 2019 r. przy wyliczaniu udziału upraw w gospodarstwie uwzględniane będą te uprawy, które prowadzone będą w okresie od dnia 1 czerwca do dnia 31 lipca roku, w którym został złożony wniosek.

Jeżeli chodzi o zakres upraw proekologicznych EFA, zlikwidowano EFA13 - obszary zalesione po 2008 roku. Wprowadzono natomiast nowy element EFA1a, czyli tzw. uprawy miododajne bogate w pyłek i miód na ugorach.

Od 2019 roku obszary ONW zostały na nowo wyznaczone. Kryteria wyboru obszarów ONW zostały ujednolicone we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Polska zachowała tereny górskie i podgórskie praktycznie bez zmian. Natomiast w zakresie obszarów nizinnych nastąpiły dosyć istotne przeistoczenia.

Agencja udostępnia wyszukiwarkę obszarów ONW, dlatego każdy zainteresowany ma możliwość podejrzenia w jakiej strefie dany obszar ONW obecnie się znajduje. Jak również sama aplikacja eWniosekPlus podpowiada, do której strefy dana działka została zakwalifikowana.

- Pragnę uspokoić tych rolników, którzy utracili możliwość uzyskania płatności ONW za swoje grunty. Dla tych rolników przewidziane jest wsparcie przejściowe, przez okres 2 lat. W 2019 roku Ci rolnicy otrzymają 80% średniej płatności z obszarów ONW. Natomiast w 2020 roku 25 euro do 1 ha – podkreślał Rafał Sobczak.


Nie czekajcie do ostatniej chwili

Przypominamy, że podstawowy termin złożenia wniosku o dopłaty bezpośrednie, płatności ONW, czy płatności z tytułu rolnictwa ekologicznego, czy programów rolno-środowiskowych mija 15 maja. Co prawda wnioski można jeszcze składać do 10 czerwca, ale za każdy dzień opóźnienia Agencja potrąci 1% należnych rolnikowi dopłat. Nie ma więc chyba co czekać na ostatnią chwilę.

W tym roku mija 25 lat istnienia Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Od początku działalności Agencji do dnia 28 lutego br. wypłaciła beneficjentom blisko 328,5 mld złotych. Na systemy wsparcia bezpośredniego przeznaczono 175 mld złotych, co stanowi ponad 50% kwoty wypłaconej przez Agencję. dm
Picture of the author
Autor Artykułu:Dominika Mulak
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)