StoryEditor

ePUAP – sposób na urzędy nie tylko w czasie epidemii

Załatwienie niemal każdej sprawy urzędowej wymaga złożenia podpisanego wniosku na odpowiednim formularzu. O ile samo wysłanie wypełnionego formularza drogą elektroniczną nie jest dziś żadnym problemem, o tyle uwiarygodnienie podpisu nie jest już takie proste.
06.04.2020., 11:04h

Oczywiście istnieją sposoby na złożenie elektronicznego podpisu pod dokumentem. W urzędach czy większych firmach korzysta się z tzw. podpisu kwalifikowanego. Taki podpis w postaci czytnika ze specjalną kartą lub dedykowanej aplikacji jest oferowany przez specjalistyczne firmy, oczywiście odpłatnie. To dobre rozwiązanie np. dla biur rachunkowych wysyłających dużą ilość elektronicznych dokumentów do ZUS czy US. Jeżeli jednak tak jak większość rolników chcielibyście jedynie od czasu do czasu skorzystać z elektronicznego przesyłania dokumentów warto rozważyć inną możliwość – profil zaufany ePUAP.


Elektroniczny urząd

ePUAP to to skrót nazwy Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej. To miejsce, gdzie wszelkiego rodzaju instytucje administracji państwowej czy samorządowej udostępniają usługi w wersji elektronicznej. Za pośrednictwem ePUAP załatwisz praktycznie wszystkie sprawy urzędowe, które normalnie wymagałyby fizycznej wizyty w urzędzie bez wychodzenia z domu. Co ważne, na ePUAP nie ograniczają cię godziny pracy urzędów – sam decydujesz, kiedy złożysz wniosek. Jednak warunkiem skutecznego złożenia wniosku czy podania jest jego elektroniczne podpisanie. W tym przypadku możesz zrobić to poprzez bezpłatny profil zaufany. Aby korzystać z ePUAP musisz założyć na tej platformie swoje konto.


Konto ePUAP

Konto na platformie ePUAP można założyć bez wychodzenia z domu. Aby to zrobić trzeba wejść na stronę epuap.gov.pl. Tu wystarczy wypełnić prosty formularz – imię, nazwisko, nr PESEL oraz utworzyć własny login i hasło do ePUAP. Konieczne jest także podanie adresu email i numeru telefonu. Utworzony login i hasło trzeba oczywiście zapamiętać albo zapisać – oczywiście w sobie tylko wiadomym miejscu. Utworzone konto to nasza skrytka elektroniczna do odbierania korespondencji urzędowej. Wnosząc podanie lub wniosek do urzędu trzeba wskazać adres naszej skrytki ePUAP jako elektroniczny adres zwrotny. Powiadomienia otrzymasz również na wskazany adres email.


Profil zaufany

Jednak samo utworzenie konta nie oznacza jeszcze możliwości elektronicznego składania urzędowych dokumentów. Trzeba jeszcze powiązać nasze konto z Profilem Zaufanym. To darmowe narzędzie, które umożliwia m.in. logowanie i składanie podpisu elektronicznego. Jak utworzyć Profil Zaufany? Są dwa sposoby:

  • za pośrednictwem bankowości elektronicznej,
  • poprzez punkt potwierdzający.

Najłatwiej i najszybciej utworzysz Profil zaufany korzystając z bankowości elektronicznej. Niestety nie wszystkie banki obecnie oferują taką usługę. Możesz skorzystać z tej usługi jeżeli korzystasz z bankowości elektronicznej: PKO BP, Inteligo, Santander, Pekao SA, mBank, ING, Millennium, Alior Bank oraz T-mobile usługi bankowe i envelo (Poczta Polska). Jeżeli korzystasz z tych usług zaloguj się na swoje konto bankowe i utwórz Profil Zaufany oraz przypisz go do swojego konta na ePUAP. W tym przypadku elektroniczne podpisywanie dokumentów będzie wyglądało podobnie jak zatwierdzenie elektronicznego przelewu.

Jeżeli nie możesz założyć konta poprzez bankowość elektroniczną, po zalogowaniu na konto ePUAP musisz wypełnić prosty formularz i w ciągu 14 dni udać się do dowolnego Punktu Potwierdzającego z dowodem osobistym lub paszportem, aby potwierdzić profil. Potwierdzisz go w urzędach skarbowych, placówkach ZUS itp. Po potwierdzeniu swojego profilu zaufanego możesz już podpisywać nim elektroniczne dokumenty.


Jak korzystać?

Możesz odbierać i wysyłać urzędową korespondencję elektronicznie. Po zalogowaniu do ePUAP możesz z katalogu instytucji i spraw wybrać te, która chcesz załatwić. Każda wysyłka i odbiór są potwierdzane Urzędowym Poświadczeniem Odbioru, które jest równoważne z elektronicznym ‘awizo’. Jeżeli dany urząd nie ma konkretnej usługi to zawsze możesz wysłać tzw. pismo ogólne z załącznikiem (np. skan opłaty). Każdy urząd jest zobowiązany do posiadania Elektronicznej Skrzynki Podawczej.
Profil Zaufany służy również do logowania do innych systemów elektronicznej administracji np. do systemu CEPIK 2, gdzie możesz sprawdzać informacje o pojazdach. gi

Grzegorz Ignaczewski
Autor Artykułu:Grzegorz Ignaczewski

redaktor „top agrar Polska”, ekonomista, specjalista w zakresie dopłat bezpośrednich, PROW i ekonomiki gospodarstw.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
14. czerwiec 2024 18:06