StoryEditor

Hiszpania w walce z inflacją: niższy VAT na żywność oraz dopłaty do oleju napędowego będą kontynuowane

Hiszpański rząd, aby złagodzić odczuwalne skutki wysokiej inflacji, zdecydował o przedłużeniu ulgi podatkowej na żywność. Ale to nie wszystko, dopłaty do rolniczego oleju napędowego również zostały utrzymane.
05.07.2023., 15:07h
Hiszpański rząd, aby złagodzić skutki inflacji obniżył VAT na żywność. Ulgi obowiązywały od stycznia do czerwca 2023 roku. Decyzją Rady Ministrów podjętą 27 czerwca w Madrycie, zerowa stawka VAT na produkty takie, jak chleb, mąka, mleko, ser, jaja, owoce i warzywa, rośliny strączkowe oraz ziemniaki będzie kontynuowana. Do końca 2022 roku produkty te były obciążone stawką 4%. Z kolei VAT na oleje roślinne i makaron w dalszym ciągu będzie obniżony o połowę - z 10% do 5%

Wszystkie ulgi mają teraz obowiązywać do końca bieżącego roku. Warunkiem jest jednak, aby inflacja bazowa - tj. stopa inflacji z wyłączeniem energii i żywności - wyniosła we wrześniu powyżej 5,5%. W przeciwnym razie od października zostaną przywrócone pierwotne przepisy podatkowe. 

Według najnowszych danych Narodowego Instytutu Statystyki, inflacja bazowa w Hiszpanii wyniosła w maju 6,1%, czyli mniej niż w poprzednich miesiącach. Najwyższa wartość w ostatnich miesiącach wyniosła 7,6% w lutym, po 7,5% w styczniu i 7,0% w grudniu. Pomimo niedawnego spowolnienia, inflacja bazowa jest obecnie nadal znacznie powyżej poziomu 2,4% w styczniu 2022 r., czyli miesiąc przed rozpoczęciem rosyjskiego ataku na Ukrainę. 

Inflacja osłabła

Hiszpańska wicepremier oraz minister spraw gospodarczych i transformacji cyfrowej Nadia Calviño uzasadniła przedłużenie ulgi podatkowej tym, że ceny żywności nadal przekraczają rozsądny poziom. Dla regionalnego rządu Andaluzji ulga nie jest jednak wystarczająca. Carmen Crespo z Partii Ludowej, radna odpowiedzialna za rolnictwo w Andaluzji, wzywa do obniżenia stawek podatkowych również na mięso i produkty rybne. W przeciwnym razie te podstawowe elementy zdrowej diety śródziemnomorskiej staną się dobrami luksusowymi dla wielu obywateli. Narodowy Bank Hiszpanii od dawna krytykuje fakt, że obniżenie podatku VAT nie wspiera szczególnie ubogich gospodarstw domowych. Uważa, że środek ten powinien służyć odciążeniu wszystkich obywateli. 

Narodowy Bank zakłada, że "90% obniżki podatków dokonanej na przełomie roku dotarło do konsumentów". Niemniej jednak ceny żywności nadal rosną. Krajowa Agencja Statystyczna podała, że inflacja żywności od maja 2022 do maja 2023 roku wyniosła średnio 12,0%. Z kolei w całym 2022 roku było to nadal 15,7%.

Dopłaty do rolniczego oleju napędowego także utrzymane

Co więcej, państwo nadal będzie dopłacać hiszpańskim rolnikom do oleju napędowego. Zgodnie z niedawną decyzją Rady Ministrów, rabat na paliwo, który był stosowany od kwietnia 2022 roku w celu złagodzenia zwiększonych kosztów produkcji w rolnictwie, będzie kontynuowany. W związku z tym do końca trzeciego kwartału 2023 roku administracja podatkowa będzie przekazywać gospodarstwom rolnym premię w wysokości 10 centów za litr zużytego oleju napędowego do celów rolniczych, a w kolejnych trzech miesiącach - premię w wysokości 5 centów. 

Bonifikata jest przyznawana jako dodatek do zwykłej ulgi w podatku energetycznym od oleju napędowego wykorzystywanego w rolnictwie. Bonus został wprowadzony w kwietniu 2022 roku dla wszystkich nabywców benzyny i oleju napędowego w Hiszpanii i został przedłużony o sześć miesięcy na początku bieżącego roku dla poszczególnych sektorów, w tym rolnictwa. Ministerstwo Rolnictwa w Madrycie uzasadniło preferencyjne traktowanie wciąż wysoką ceną oleju napędowego dla rolnictwa, który jest ważnym środkiem produkcji zapewniającym produkcję rolną zgodnie z celami bezpieczeństwa żywnościowego. 

W ubiegły czwartek 29 czerwca, w zależności od prowincji, litr rolniczego oleju napędowego w Hiszpanii kosztował od 1,06 euro do 1,22 euro.

Oprac. na podstawie AgE

Fot. Envato Elements
Dominika Mulak
Autor Artykułu:Dominika Mulak Dziennikarka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. maj 2024 01:05