Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

„Kraj chorych cen”: AgroUnia blokuje zakłady nawozowe Anwil

Obrazek

Już od rana rolnicy z AgroUnii blokują zakłady nawozowe we Włocławku. Jakie są postulaty protestujących? Co na to spółka Anwil? 

Aneta LewandowskaKamila Szałaj11 października 2021, 12:58

Sprzeciw wobec cen nawozów

Jak zapowiadał Michał Kołodziejczak, lider AgroUnii, dziś rano spora grupa rolników stawiła się punktualnie o 9.00 przed bramą zakładową spółki Anwil we Włocławku. Protestujący zablokowali wyjazd i wjazd na teren zakładów azotowych. Chcą w ten sposób zamanifestować swój sprzeciw wobec drastycznych podwyżek cen nawozów w ostatnim czasie. Ich zdaniem, produkowane w Anwilu nawozy są sprzedawane za granicę, przez co nie można ich kupić w Polsce.

– Dziś blokujemy Anwil, bo w ten sposób mówimy stanowcze NIE chorym cenom nawozów, podwyżkom kosztów produkcji i zmowie cenowej – mówił Michał Kołodziejczak – Chcemy wiedzieć, gdzie i za ile sprzedawany jest nasz nawóz. Chcemy też wiedzieć, dlaczego nie ma nawozu dla polskich rolników.

Lider AgroUnii mówił o sztucznym zawyżaniu cen, które są niewspółmierne do wzrostu kosztów produkcji nawozów.

– Zakłady nawozowe windują ceny, by wyciągnąć pieniądze od rolników, by sprawdzić, czy zapłacą jeszcze więcej. A te podwyżki są zbyt wysokie, niewspółmierne do podwyżek cen gazu i surowców. To pokazuje, że Polska to kraj chorych cen. My dziś sprzedajemy za tyle samo, co kilka lat temu, a koszty produkcji są cztery razy większe.

Brak reakcji rządu

Zdaniem protestujących, brak jest stanowczych reakcji ze strony partii rządzącej na to, co dzieje się w spółkach nawozowych.

Dziś PiS, nie ingerując w to, co robią spółki Skarbu Państwa, pokazuje, że można polską wieś okradać – mówił do zgromadzonych Kołodziejczak –  Te wysokie ceny nawozów to zabijanie polskiego rolnictwa i dostępu do polskiej żywności. Zabijana w Polsce jest produkcja żywności. Skandalicznie wysokie ceny narzucane przez spółki Skarbu Państwa pokazują, że nasze państwo nie istnieje. Według PiS i komisarza Wojciechowskiego polska wieś ma stać się skansenem. Każdy ma mieć dwie krowy i trochę obornika, by nie musieć kupować nawozów. Ale rolnicy nie będą biernie przyglądać się temu co robi PiS.

Nawozy odjechały?

Spółka informuje, że nie ma nawozów na magazynie, ale co innego mają do powiedzenia rolnicy z AgroUnii.

– A tymczasem w weekend widzieliśmy mnóstwo tirów wyjeżdzających z zakładów. Kontaktowali się z nami pracownicy tego zakładu, którzy przyznawali, że Anwil na potęgę, na niespotykaną dotąd skalę, w ten weekend wywoził nawozy – oburzał się lider protestujących mówiąc, że rolnicy czekają na wyjaśnienia Anwilu w sprawie tych niepokojących doniesień.


„Blokada zaszkodzi rolnikom”

Spółka Anwil ostrzega, że protest tylko pogorszy sytuację i zagrozi rolnikom, bo na rynku zabraknie nawozów.

„Dzisiejsza blokada zakładu produkcyjnego ANWIL S.A. zorganizowana przez organizacje rolnicze jest działaniem bez precedensu i niesie ze sobą wiele ryzyk i konsekwencji. Stoimy przed brakiem możliwości odbioru wytwarzanych w spółce produktów oraz zakłóceniem normalnego trybu funkcjonowania zakładu” – informuje spółka. Anwil zaznacza, że blokada zaszkodzi bezpośrednio samym polskim rolnikom, którzy nie otrzymają produktu niezbędnego w codziennej pracy.

– Ceny nawozów niezmiennie kształtują się przede wszystkim w oparciu o ciągle rosnące na międzynarodowym rynku ceny gazu ziemnego, który stanowi ponad 70% kosztów produkcji, szczególnie nawozów azotowych – wyjaśnia Daria Studzińska, rzecznik Anwilu i podkreśla, że to rynek, a nie Anwil czy PKN ORLEN decydują o cenach produktów na świecie.

Spółka odmawia także ujawnienia cen zawartych w kontraktach sprzedażowych między Anwilem a punktami dystrybucji. Nie ma także co liczyć na przekazanie, ile kosztuje wytworzenie jednej tony nawozu przez zakład.

„Są to informacje stanowiące tajemnicę handlową spółki ANWIL, nie możemy ich ujawnić, działamy transparentnie w oparciu o przepisy prawa, w ramach którego spółka funkcjonuje. Tym samym stanowczo zaprzeczamy wszelkim insynuacjom dotyczącym rzekomych spekulacji cenowych przy współpracy z podmiotami odpowiedzialnymi za dystrybucję nawozów azotowych” informuje Anwil.

Organizacje rolnicze biorące udział w blokadzie wydały oświadczenie w związku z komunikatem Anwilu - ZOBACZ TUTAJ
Napisały także do premiera Morawieckiego z żądaniem spotkania - TREŚĆ PISMA TUTAJ

ksz, al

fot. T. Ślęzakwideo: Anwil MediaPicture of the author
Autor Artykułu:Aneta Lewandowska
Pozostałe artykuły tego autora
Picture of the author
Autor Artykułu:Kamila Szałaj
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)