StoryEditor

Michał Kołodziejczak: nie okłamujcie i nie dzielcie ludzi!

Ludzie Wam tego nie wybaczą! Pan minister wpisuje się w narrację – drogo w sklepie, więcej ma rolnik. Nie okłamujcie ludzi. To jest nieprawda. Tak powiedział premier, a Pan tego nie zdementował – tymi słowami przywitał ministra rolnictwa na targach Polagra w Poznaniu Michał Kołodziejczak z AgroUnii. 
04.10.2021., 16:10h
W pierwszy dzień targów zaraz po ich oficjalnym otwarciu minister rolnictwa Grzegorz Puda udał się na obiecane przedstawicielom AgroUnii kameralne spotkanie. Wzięło w nim udział jedynie kilkanaście osób – przedstawicieli związków rolniczych. Poza AgroUnią obecni byli m.in. prezes KRIR Wiktor Szmulewicz, prezes PZHiPBM Jacek Zarzecki i główny lekarz weterynarii Mirosław Welz. 

AgroUnia w osobie Michała Kołodziejczaka od samego początku wyrażała swoje niezadowolenie z  takiej formuły spotkania. Przedstawiciele tej formacji liczyli na spotkanie dwustronne: minister rolnictwa i AgroUnia. Jednak resort zdecydował inaczej i do udziału zaprosił innych.

Lider AgroUnii przedstawił cztery punkty, które jego zdaniem minister powinien załatwić od ręki.

- Przygotujcie projekt, który jasno pokaże dwie ceny: jedna, którą dostaje rolnik, a druga, po której sklep sprzedaje. To pokazało by kto i ile na tym wszystkim zarabia – mówił Kołodziejczak. Jego zdaniem rolnicy są dziś upokarzani tym, że muszą zbyć gospodarstwo przed przejściem na  emeryturę. Pytał gdzie jest projekt, nowelizacja ustawy o emeryturach rolniczych

Lider AgroUnii jako trzeci temat do załatwienia natychmiast wskazał szkody łowieckie. Jego zdaniem zwierzęta łowne są własnością państwa, w związku z tym to państwo powinno wypłacać rolnikom odszkodowania za szkody przez nie wyrządzone. 

- Niech skarb państwa nam to zapłaci, a potem sami dochodźcie pieniędzy od tych, którzy dzierżawią obwody łowieckie. Ściągajcie należności od kół łowieckich i pokażcie, że to jest możliwe. Nie każcie tego robić rolnikom bo skłócacie społeczeństwo i wprowadzacie zamęt między rolnikami, a myśliwymi. Nie chcemy z nimi wojny – wyliczał pomysły na uzdrowienie sytuacji Kołodziejczak. 

Jednak najważniejszym bodaj punktem był ASF. Kołodziejczak twierdził, że minister rolnictwa powinien wraz z głównym lekarzem weterynarii polecieć do Brukseli i błagać o zdjęcie stref z obszarów objętych restrykcjami. Ponad 60 gmin czeka na to jak na zbawienie. Rolnicy tam gospodarujący każdego dnia tracą majątki i dorobek całego życia. 

Zobacz nagranie ze spotkania!


Anna Kurek
Autor Artykułu:Anna Kurek

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
03. grudzień 2023 21:27