StoryEditor

Najlepsi w Wielkopolsce to najlepsi na Świecie

Podwójna gala Wielkopolski Rolnik Roku 2019 i 2020 wyłoniła laureatów dwu konkursów. Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski witał zebranych rolników słowami: „Najlepsi rolnicy w Wielkopolsce to najlepsi na Świecie”. 
04.10.2021., 13:10h
W obecności prawie 1000 gości z całej Wielkopolski w Sali Ziemi na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich w trakcie podwójnej gali wyłoniono laureatów konkursu Wielkopolski Rolnik Roku za rok 2019 i 2020. Z powodu pandemii nie odbyła się gala w ubiegłym roku i nie mogła też odbyć się tegoroczna uroczystość, która zwykle ma miejsce w marcu. Po długiej przerwie licznie zebrali się rolnicy na tegorocznej gali, która już po raz XX wyłoniła laureatów cenionego wśród rolników konkursu. 

- Wielkopolska to region nowoczesny, innowacyjny, dobrze rozwinięte rolnictwo to jeden z ważniejszych atutów województwa wielkopolskiego. 2/3 powierzchni, blisko 1,8 mln ha użytków rolnych, 27% krajowej produkcji trzody chlewnej, 22% krajowej produkcji wołowiny i drugie miejsce w kraju w produkcji mleka z prawie 2 mld litrów rocznie. Już te liczby pokazują jak mocno rolnictwem nasz region stoi – mówił Krzysztof Grabowski, wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego. To właśnie w Wielkopolsce rolnicy wytwarzają największą globalną produkcję rolniczą. 

Kraina mlekiem i miodem płynąca


Marszałek podkreślał w swoim wystąpieniu, jak ważna jest produkcja miodu w Wielkopolsce. W ramach projektu poprawa warunków fitosanitarnych rodzin pszczelich zakupiono wędzę pszczelą, którą wymieniono we wszystkich ulach Wielkopolskich pszczelarzy, a jest ich ponad 4,5 tysiąca. W tym roku zakupiono pokarm dla rodzin pszczelich na kwotę 2 mln zł. W Wielkopolsce za sprawą Urzędu Marszałkowskiego posadzono ponad 60 tys. drzew miododajnych właśnie z myślą o pożytku dla pszczół.

- W Wielkopolsce nie wycinamy drzew, tylko je sadzimy, myśląc o przyszłości i ochronie środowiska – przekonywał Grabowski. Podczas gali Grabowski podkreślał też, jak duże problemy niosą ze sobą przede wszystkim ASF i grypa ptaków, które kosztują rolników ogromne straty.

Laureaci XIX edycji


Do XIX edycji Konkursu Wielkopolski Rolnik Roku 2019 przystąpiło 35 gospodarstw rolnych z 22 powiatów województwa wielkopolskiego

Laureatami XIX edycji zostali: 
 1. Dagmara i Daniel Skonieczni, Przybyłów, gm. Koło, pow. Kolski, prowadzą 110 ha gospodarstwo rolne nastawione przede wszystkim na produkcję trzody chlewnej i hodowlę bydła mięsnego.
 2. Monika i Michał Cholewiccy – Siąszyce Trzecie, gm. Rychwał, pow. koniński – specjalizują się w produkcji drobiarskiej (30 ha gospodarstwo rolne).
 3. Magdalena Najdek – Mnichy gm. Międzychód, pow. międzychodzki, prowadzi 300-hektarowe gospodarstwo nastawione na produkcję trzody chlewnej oraz produkcję roślinną.
 4. Grażyna i Paweł Leńscy – Strzyżew gm. Sieroszewice pow. Ostrowski, gospodarują na 66 ha, produkcja drobiarska.
 5. Anna i Marek Golanowski – Kraszewice, gm. Kraszewice pow. ostrzeszowski, gospodarstwo 120 ha specjalizujące się w hodowli bydła mlecznego i produkcji roślinnej.
 6. Teresa i Krzysztof Bardeccy – Moraczewo, gm. Rydzyna, pow. leszczyński, gospodarstwo o pow. 130 ha nastawione na produkcję mleka.
 7. Aleksandra i Krzysztof Grzechowie – Zawady, gm. Ryczywół, pow. obornicki  – gospodarują na 160 ha, główny kierunek produkcji to hodowla bydła opasowego i produkcja roślinna.
 8. Anna i Tomasz Szwarcowie – Poświętno, gm. Przemęt, pow. wolsztyński, gospodarstwo specjalizuje się w uprawie pieczarek (24 ha).
 9. Dorota i Roman Dłudzy – Gniewkowo, gm. Kiszkowo, pow. gnieźnieński, 180-hektarowe gospodarstwo rolne nastawione na produkcję roślinną oraz produkcję ekologicznych brykietów opałowych z agrobiomasy niedrzewnej.
 10. Krzysztof Kaszkowiak – Gorzycko Stare, gm. Międzychód, pow. międzychodzki  – prezes Przedsiębiorstwa Handlowo-Usługowo-Produkcyjnego BUDMAR sp. z o.o., która posiada swoje gospodarstwo rybackie.

Laureaci XX edycji 


Z kolei do XX edycji Konkursu Wielkopolski Rolnik Roku 2020 zgłosiły się 53 gospodarstwa z Wielkopolski. Kierunki produkcji reprezentowane przez rolników to m.in. produkcja roślinna i zwierzęca (bydło mleczne i opasowe, trzoda chlewna), warzywnictwo, sadownictwo, drobiarstwo, hodowla koni (jeździectwo i hipoterapia), hodowla królików, grzybów itp.

Statuetkę siewcy jubileuszowej XX edycji zdobyli:
 1. Grażyna i Jan Noskowscy, Brzezie gm. Pleszew, pow. pleszewski – prowadzący 55 ha gospodarstwo specjalizujące się w produkcji roślinnej oraz hodowli bydła opasowego.
 2. Urszula i Krzysztof Słowińscy, Ląd, gm. Lądek, pow. Słupecki, produkcja roślin ozdobnych na 3,6 ha.
 3. Adam Warnke, Grajewo, gm. Czarnków, pow. czarnkowsko-trzcianecki, kierunek produkcji 80-hektarowego gospodarstwa to hodowla bydła mlecznego.
 4. Katarzyna i Remigiusz Ostrowiczowie, Bukownica, gm. Grabów nad Prosną, pow. Ostrzeszowski  – prowadzą 133 ha gospodarstwo, a kierunkiem ich produkcji są ziemniaki sadzeniaki i zboża.
 5. Sławomir Dobrowolski, Leszek Dobrowolski, Mochy, gm. Przemęt, pow. wolsztyński  – produkcja pieczarek, papryki, kapusty pekińskiej i dyni.
 6. Piotr Lis, Ociąż, gm. Nowe Skalmierzyce, pow. ostrowski, 6-hektarowe gospodarstwo nastawione na uprawę warzyw pod osłonami, a od 2018 roku głównie na uprawę pomidora malinowego.
 7. Katarzyna i Grzegorz Naparty, Pacholewo, gm. Oborniki, pow. obornicki, kierunek produkcji to hodowla trzody chlewnej w cyklu zamkniętym (93 ha).
 8. Joanna i Mirosław Szymczakowie, Sulęcin, gm. Pleszew, pow. pleszewski  – 31 ha gospodarstwo specjalizujące się w warzywnictwie.
 9. Maria i Sławomir Rudniccy, Baby, gm. Odolanów, pow. ostrowski  – liczące 120 ha gospodarstwo należy do przodujących w gminie Odolanów, zajmują się hodowlą trzody chlewnej w cyklu zamkniętym, hodowlą bydła opasowego oraz uprawą zbóż, kukurydzy i łąk.
 10. Wioletta i Jan Szmidtowie, Biskupie, gm. Ślesin, pow. koniński, 338,65-hektarowe gospodarstwo zajmujące się produkcją roślinną.
Dzięki inicjatywie Samorząd Województwa Wielkopolskiego promuje rozwój nowoczesnego rolnictwa i gospodarstw rolnych regionu. W ciągu 20 lat trwania konkursu, w którym uczestniczyło ponad 1300 rolników, nagrodę główną – statuetkę Siewcy, otrzymało 195 producentów rolnych.

Powołana przez Zarząd Województwa Wielkopolskiego Kapituła Konkursu pod przewodnictwem prof. dr hab. Grzegorza Skrzypczaka z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, wizytowała zgłoszone do konkursu gospodarstwa, oceniała je i rekomendowała Zarządowi Województwa grupę nominowanych i laureatów w konkursie. Zarówno w XIX jak i XX edycji wyróżnieni rolnicy prezentowali wysoki poziom produkcji rolniczej, stosowali nowoczesne technologie, odznaczali się dobrą organizacją pracy, wysoką estetyką gospodarstw, uzyskiwali wysokie efekty ekonomiczne, a także przejawiali troskę o środowisko naturalne.

Laureaci otrzymali statuetki „Siewcy Roku” oraz nagrodę 10 tys. zł. Wszystkim nominowanym i laureatom gratulujemy!
Karol Bujoczek
Autor Artykułu:Karol Bujoczek Redaktor naczelny top agrar Polska
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
10. grudzień 2023 21:00