Ograniczenie stosowania środków ochrony roślin nie dojdzie do skutku?

Udało się stworzyć koalicję państw, która zablokuje przygotowane przez Komisje Europejską przepisy ograniczające stosowanie środków ochrony roślin. Propozycje Brukseli spotkały się z masową krytyką organizacji rolniczych, ale także… komisarza Janusza Wojciechowskiego.
– Jestem przekonany, że regulacje w proponowanym przez UE nie wejdą w życie – poinformował wiceminister K. Ciecióra.
Powstrzymaliśmy szkodliwe dla rolnictwa propozycje dot. środków ochrony roślin w Europie! 🇵🇱 inicjatywa poparta przez 18 państw członkowskich! Jestem przekonany, że regulacje w proponowanym przez 🇪🇺 nie wejdą w życie. Duży sukces @Kowalczyk_H, chronimy 🇵🇱 rolnictwo✌️
— Krzysztof Ciecióra (@k_cieciora) January 17, 2023
„Przedstawiony przez KE projekt rozporządzenia jest dalece rozczarowujący”
Sprzeciw rolników: „Unijne cele są utopijne”
Stanowisko polskiego rządu zyskało szerokie poparcie organizacji rolniczych, które zwracały uwagę, że cel dla Unii Europejskiej, zakładający redukcję o 50% zużycia pestycydów do 2030 r oraz krajowy, wynoszący nie mniej niż 35% będą miały istotny negatywny wpływ na bezpieczeństwo żywnościowe i konkurencyjność unijnego rolnictwa, a konsekwencje realizacji tych celów nie zostały poddane wystarczającej analizie. |
– Redukcja stosowania s.cz. nawet o 35% spowoduje w przypadku Polski duże problemy z prawidłową ochroną roślin. Taka sytuacja może spowodować zmniejszenie plonowania roślin rolniczych oraz zwiększy zagrożenie przez mykotoksyny, które w większości są substancjami wykazującymi oddziaływanie kancerogenne. Wg różnych ekspertyz wykonanych w Polsce oraz innych krajach nadmierne obniżenie zużycie s.cz. może spowodować obniżenie plonowania roślin rolniczych od 15 do 50%, co wpłynie na wielkie problemy z bezpieczeństwem żywnościowym – czytamy w piśmie podpisanym przez Mariana Sikorę z Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych oraz Stanisława Kaceprczyka z Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych, którzy stwierdzili, że unijne cele są utopijne.
„Nie jest to projekt, który wyszedł od komisarza rolnictwa”
– Nie jest to projekt, który wyszedł od komisarza rolnictwa i podległej mi dyrekcji. Podzielam obawy rolników. Ta propozycja nie jest sprawiedliwa. Kraje członkowskie bardzo się różnią w zużyciu środków ochrony roślin. Jest taki wskaźnik zużycia substancji aktywnych na hektar. Średnia europejska to 2,5 kg, Polska ma poniżej średniej ok. 2 kg. Ale są kraje gdzie jest 0,5 kg. A Holandia ma 9 kg. Automatyczne obcinanie, że wszyscy muszą po równo nie jest podejściem dobrym – mówił w ostatnią niedzielę na antenie Polskiego Radia komisarz Janusz Wojciechowski.
wk
fot. Pixabay