StoryEditor

Awantura o przeprowadzkę OT KOWR do Częstochowy

Po co ministerstwo rolnictwa przeniosło siedzibę oddziału terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa z Mikołowa do Częstochowy? Nie do końca wiadomo, bo posłowie opozycji, wspierani przez …Krzysztofa Jurgiela z PiS, takiej informacji nie uzyskali. Resort rolnictwa twierdzi, że potrzebuje czasu na przygotowanie odpowiedzi, a zdaniem opozycji przenosiny to zwykłe marnotrawstwo pieniędzy.
05.11.2018., 09:11h
Rozporządzenie ministra rolnictwa zmieniające statut Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa pojawiło się pod koniec sierpnia. Wprowadziło ono tylko jedną zmianę. Przenosiło siedzibę oddziału terenowego KOWR z Mikołowa do Częstochowy. Podpisał się pod nim wiceminister rolnictwa Szymon Giżyński, który jeszcze jako poseł, zabiegał o takie przenosiny. O wyjaśnienie przyczyny tej decyzji zostało poproszone przez posłów ministerstwo rolnictwa.

– Jestem absolutnie przekonany, że decyzja o przeniesieniu ośrodka do części rolniczej województwa śląskiego jest uzasadniona - powiedział minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, który jednocześnie poprosił o nierozpatrywanie tego punktu na bieżącym posiedzeniu Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi i przeniesienie go na następne posiedzenie. Swoją prośbę uzasadnił potrzebą zebrania wszystkich argumentów.

Sprzeciwiła się tu posłanka Platformy Obywatelskiej Dorota Niedziela, która zwróciła uwagę, że była to jedna z pierwszych decyzji wiceministra Szymona Giżyńskiego, które nie potrafi wyjaśnić komisji rolnictwa od dwóch miesięcy czemu to zrobił. 


– Pytanie czy zrobił to dlatego, że chce wygrać następne wybory w Częstochowie czy dlatego, że miał takie podstawy, a jeśli nie ma, to dopiero zbiera dokumenty - mówiła Dorota Niedziela, która przypomniała, że jak tworzono Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa zdecydowano, że siedziba oddziału śląskiego będzie w Mikołowie.

Niespodziewanie Platformę Obywatelską dążąca do wyjaśnienia sprawy poparł …Krzysztof Jurgiel z Prawa i Sprawiedliwości.

– Ta sprawa jest bulwersująca i polityczna - powiedział były minister rolnictwa, który zwrócił uwagę na ekspresowe tempo prac nad rozporządzeniem. Ukazało się ono bowiem na stronach Rządowego Centrum Legislacji w piątek 24 sierpnia popołudniu z możliwością zgłaszania uwag do …poniedziałku.

– Czy są panie ministrze jakieś opinie np. izb rolniczych lub związków zawodowych. Poza tym nie trzeba teraz szukać argumentów, gdyż każde rozporządzenie ma przecież uzasadnienie - mówił Krzysztof Jurgiel, który przekazał do Sekretariatu Komisji Rolnictwa treść rozporządzenia wraz z uzasadnieniem. 

Poseł Jurgiel wyraził również opinie, że komisja rolnictwa powinna wydać dezyderat w tej sprawie, w którym wyrazi opinię, że przenosiny trzeba …cofnąć, gdyż naraża ono budżet państwa na straty. W odpowiedzi minister Ardanowski powiedział, że decyzję o przeniesieniu podjął on i ponosi za nią odpowiedzialność.

– Decyzja o przeniesieniu KOWR do Częstochowy nie ma żadnego podtekstu politycznego - powiedział J.K. Ardanowski.

Komisja Rolnictwa wróci do tematu na jednym z najbliższych posiedzeń Sejmu.   wk
Fot. Łuczak
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
01. grudzień 2023 14:02