Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Pół tony nielegalnych środków ochrony roślin i nawozów w piwnicy

Obrazek

Dolnośląska policja zatrzymała rolnika, który w swojej piwnicy miał prawie pół tony nielegalnych nawozów sztucznych i środków ochrony roślin. 

Aneta Lewandowska15 grudnia 2021, 15:24

Przesyłka zza wschodniej granicy

Policjanci z komendy miejskiej z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą we Wrocławiu oraz funkcjonariusze Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa otrzymali informację o nielegalnej, podejrzanej przesyłce.

Przesyłka miała zawierać nielegalne w Polsce środki ochrony roślin, pochodzące zza wschodniej granicy. Paczkę namierzyli funkcjonariusze Dolnośląskiego Urzędu Celno-Skarbowego, w czasie prowadzonej kontroli na terenie magazynów jednej z firm kurierskich.

Nielegalne składowisko

Śledztwo doprowadziło policję na gospodarstwo rolne, zlokalizowane na terenie powiatu wrocławskiego, należące do 45-letniego rolnika, uprawiającego prawie 200 ha ziemi. Policjanci szczegółowo sprawdzili teren i ujawnili składowisko w piwnicy jednego z budynków gospodarskich.

Funkcjonariusze nie spodziewali się znaleźć takiej ilości produktów niebezpiecznych: okazało się, że w piwnicy rolnik przechowywał prawie 900 sztuk opakowań nawozów sztucznych i środków ochrony roślin o różnej wadze i objętości. W sumie składowisko liczyło niemal 0,5 tony substancji stosowanych w produkcji rolnej.

Wszystkie produkty pochodziły zza wschodniej granicy – zgodnie z obowiązującymi przepisami na terenie Polski ze względu na zawarte w nich substancje są nielegalne i uznane za niebezpieczne dla środowiska. Ich obrót i stosowanie w naszym kraju są zabronione.

Składowisko szkodliwych środków zostało zabezpieczone i zinwentaryzowane. Śledczy badają całą sprawę. Niebezpieczne środki mogły potencjalnie zostać wykorzystywane przez rolnika do produkcji, co mogłoby mieć katastrofalne skutki dla środowiska naturalnego i stanowiłoby zagrożenie.

al na podst. Policja Dolnośląska
fot. KMP we WrocławiuPicture of the author
Autor Artykułu:Aneta Lewandowska
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)