Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Pomoc dla producentów zbóż - będzie kilka wariantów wsparcia dla rolników

Obrazek

We wtorek minister rolnictwa Henryk Kowalczyk wraz z premierem Mateuszem Morawieckim zaprezentują "Plan na zboże", czyli propozycje dotyczące pomocy w skupie zbóż od polskich rolników, którzy mają obecnie problem ze skupem plonów, bo magazyny są przepełnione Ukraińskim zbożem, a ceny skupu są niskie. 

Dorota Kolasińska15 lipca 2022, 14:09

- Wczoraj na spotkaniu w KOWR dyskutowaliśmy o trudnej sytuacji na rynku zbóż w Polsce. Padły propozycje pomocy rolnikom w skupie zbóż. Obecnie pracujemy nad tym planem i ofertami kupna zboża. Rolnicy otrzymają różne warianty do wyboru. Pracujemy także nad systemem finansowania tego programu. Wszystkie szczegóły zostaną przedstawione w najbliższy wtorek 19 lipca – powiedział Henryk Kowalczyk. Według szefa resortu rolnictwa po żniwach i w ich trakcie rolnicy nie będą mieli problemu ze sprzedażą zboża. Twierdzi, że rząd jest przygotowany na kilka milionów ton zbóż. Zaapelował do rolników, aby ci którzy mają możliwości magazynowe w gospodarstwach, wstrzymali się ze sprzedażą zbóż co najmniej do jesieni. Uważa, że wówczas ceny będą wyższe. 

Pomoc dla producentów zbóż

Henryk Kowalczyk nie zdradził szczegółów pomocy, jednak na spotkaniu z rolnikami w woj. świętokrzyskim wymienił kilka wariantów pomocy. Jedną z nich jest sprzedaż zboża do magazynu (minister Kowalczyk wspomniał w tym kontekście także o Elewarrze). W innej wersji rolnik będzie mógł sprzedać zboże, przechowując je u siebie w dwóch wariantach: z płatnością pełną lub częściową. Jeżeli płatność będzie częściowa rolnik będzie mógł zdecydować czy ustala gwarantowaną cenę w momencie sprzedaży czy będzie sprzedawał za cenę jaka będzie w przyszłości ponosząc ryzyko rynkowe.

Z kolei Wiktor Szmulewicz, szef Krajowej Rady Izb Rolniczych proponuje m.in. objęcie rolników ustawą, która pozwoli na wakacje w spłacie do czterech miesięcy zobowiązań finansowych. W grę, zdaniem szefa izb rolniczych, mógłby wchodzić także terminowy skup zboża przez Elewarr - rolnik deklaruje dostwę zboża w grudniu i otrzymuje zaliczkę, a resztę należności po dostawie po aktualnej cenie.

Warto zaznaczyć, że na problemy ze skupem zboża polskich producentów bezpośrednio wpłynął intensywny napływ ukraińskiego zboża i kukurydzy od wybuchu wojny. Nadpodaż na rynku powoduje obniżenie cen, ale nie tylko, bowiem niektórzy rolnicy w ogóle nie mogą sprzedać zboża. 

oprac. dkol/ksz
Fot. archiwumPicture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)