StoryEditor

Pojedyncze obserwacje nie mogą oskarżać całej branży! CIFW przeprowadził "śledztwo"

Polscy rolnicy odpowiadają na „śledztwo” organizacji antyhodowlanych, które zarzucają im „piekielne warunki” chowu klatkowego. Raportowi, który trafił już do ministra rolnictwa zarzucają nadużycia i manipulacje.  
13.07.2022., 13:07h

- W tym roku uzbrojeni w aparaty i kamery śledczy odwiedzili na nasze zlecenie fermy w Polsce i w innych krajach UE. Mieli jeden cel: pokazać warunki życia świń-matek. To, co ujrzeli, mrozi krew w żyłach – czytamy w rozesłanych przez CIWF materiałach.

Zdaniem organizacji antyhodowlanej na wszystkich bez wyjątku fermach (nie tylko w Polsce) zarejestrowano piekielne warunki wynikające bezpośrednio z używania klatek w hodowli. Raport ze śledztwa z naukową opinią dr hab. prof. UP Marcina Urbaniaka został wysłany do ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka.

Dobrostan zwierząt w interesie hodowcy 

Do zarzutów z raportu ustosunkowali się rolnicy z inicjatywy #HodowcyRazem, którzy przypomnieli, że zwierzęta utrzymywane bez stresu, prawidłowo żywione i pojone, w odpowiedniej dla temperaturze, warunkach higieny i przy właściwym oświetleniu, mają wyższy status zdrowotny i tym samym są mniej podatne na choroby, szybciej rosną i dają lepszą jakość mięsa. Wysoki dobrostan zwierząt jest więc korzystny ekonomicznie dla hodowców, co zresztą raport CIWF przyznaje. - Nie możemy jednak zgodzić się z opinią przedstawioną w raporcie, że pojedyncze obserwacje (w Polsce autorzy „od...

Pozostało 77% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. lipiec 2024 03:01