StoryEditor

Ponad 360 mln zł na rozwój rolnictwa

Spółdzielnia Mleczarska „Mlekpol” w Grajewie, Polmlek Grudziądz, White Hill, ConnectedLife czy Samasz - to tylko nieliczne z 54 firm, które otrzymają dofinansowanie w ramach konkursu Szybka Ścieżka „Agrotech”. Pieniądze przeznaczą na projekty zwiększające zastosowanie zaawansowanych technologii w polskim rolnictwie i przemyśle spożywczym.
26.05.2021., 15:05h
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju i agencja wykonawcza Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego ogłosiły dziś wyniki konkursu „Szybka Ścieżka - Agrotech”. Dofinansowanie w łącznej wysokości ponad 362 milionów złotych przyznano 54 projektom.

O wsparcie ubiegały się przedsiębiorstwa, zarówno MŚP, jak i duże firmy oraz konsorcja składające się z przedsiębiorców lub przedsiębiorców i jednostek naukowych.

- Dzięki ponad trzy i półkrotnemu podniesieniu pierwotnie planowanej alokacji, ze 100 do 362 mln zł zostaną zrealizowane 54 najlepsze projekty. Będą to kolejne innowacje w polskiej gospodarce, które z całą pewnością przyczynią się do zwiększenia jakości produkcji żywności. Co więcej, dzięki tym projektom w coraz większym stopniu mamy szansę stać się eksporterem nie tylko żywności, ale również liczącym się dostawcą wysokich technologii towarzyszących jej produkcji. To zmiana, która zachodzi dzięki Funduszom Europejskim - stwierdziła Małgorzata Jarosińska-Jedynak, wiceminister funduszy i polityki regionalnej.

Każdy projekt, na jaki zostało przyznane dofinansowanie po zakończeniu będzie musiał zostać wdrożony na rynek. Dodatkowo projekty będą realizowane w regionach o niższym stopniu zamożności - poza województwem mazowieckim.

- Realizacja tych projektów przyczyni się do szerszego stosowania zaawansowanych technologii w polskim sektorze rolno-spożywczym. Liczba, ale przed wszystkim jakość zgłaszanych wniosków przekonała nas o konieczności zwiększenia alokacji. To świadczy o dobrej kondycji branży i dużym potencjale rozwoju jej zaplecza B+R. W efekcie dofinansujemy 54 innowacje z zakresu digitalizacji, automatyki, robotyki czy rozwiązań typu smart fields - powiedział dr inż. Wojciech Kamieniecki, dyrektor Narodowego Centrum Nauki i Rozwoju.

Nabór był prowadzony od 10 sierpnia do 6 listopada ubiegłego roku. Ocenie zostało poddanych 164 wnioski, z czego 54 zostały wybrane do dofinansowania. Przyznane dofinansowanie oscyluje w granicach 800 tysięcy złotych do blisko 36 milionów złotych.

Wśród przedsiębiorstw, którym przyznano grant są takie firmy jak chociażby OPTIDATA (na opracowanie i wdrożenie systemu pomiarowodiagnostycznego do ewidencji, monitorowania oraz automatycznej oceny terenów zadarnionych), Spółdzielnia Mleczarska „Mlekpol” w Grajewie (na opracowanie innowacyjnego mleka UHT o przedłużonej trwałości i zwiększonej jakości) czy Polmlek Grudziądz ( na opracowanie autorskiej technologii wytwarzania sera mozzarella). 

Przyznane dofinansowanie oscyluje w granicach 800 tysięcy złotych do blisko 36 milionów złotych.
Najwyższą liczbę punktów, oprócz wspominanych wcześnie, otrzymały projekty jeszcze takich firm jak White Hill (system regulacji oświetlenia w szklarniach ze sprężeniem zwrotnym od sygnałów emitowanych przez rośliny (plant-talk) oraz ConnectedLife (opracowanie autorskich sensorów oraz inteligentnej platformy Industril IoT przeznaczonej do monitorowania warunków i poprawy efektywności produkcji szklarniowej). Z kolei Samasz wraz z Politechniką Białostocką otrzymał dotację na prace badawczo-rozwojowe nad zespołem maszyn rolniczych do zrównoważonego zbioru zielonki z wykorzystaniem inteligentnych technologii firmy.


oprac. ksz, na podst. NCBR, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej
Kamila Szałaj
Autor Artykułu:Kamila Szałaj Redaktorka portalu tygodnik-rolniczy.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
11. grudzień 2023 10:44