Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Portal partner

Pracownicy zza Buga

19.03.2017

Drukuj

Pracownicy zza Buga

Artykuł dostępny

Coraz więcej obywateli Ukrainy przyjeżdża do Polski w poszukiwaniu pracy, a pracodawcy coraz chętniej ich zatrudniają, także w rolnictwie. Jak wynika z badania IPF Group, prawie wszyscy, bo 94% Ukraińców chce przyjechać nad Wisłę jeszcze raz.

r e k l a m a– Znalezienie pracownika, który jest jednocześnie emigrantem zarobkowym i zadowolonym z pracy pracownikiem, jest trudnym zadaniem. Obcokrajowców zazwyczaj do pracy poza granicami własnego kraju zmusza sytuacja życiowa i godzą się na wszelkie warunki, aby zdobyć pieniądze – mówi Mariusz Dolata, prezes IPF Group, która zajmuje się pośrednictwem zatrudnienia. – Jednak jak pokazuje nasze wewnętrzne badanie, Ukraińcy w Polsce czują się bardzo dobrze i chętnie zostają u nas na dłużej. Chwalą oni zarówno wysokość zarobków jak i samą Polskę, która jest ich tymczasowym domem. Sam fakt, że prawie wszyscy deklarują chęć ponownego przyjazdu do Polski, napawa optymizmem.

Kto do nas przyjeżdża?
Większość ukraińskich pracowników to mężczyźni (67%). Najwięcej, bo 71%, to osoby miedzy 25 a 44 rokiem życia. Wyniki wewnętrznego badania IPF Group wskazują, że prawie połowa Ukraińców pracujących w Polsce to osoby z wyższym wykształceniem, a jedna trzecia z zawodowym.

W Polsce wyższe zarobki
Emigracja w poszukiwaniu pracy zazwyczaj umotywowana jest wyższą pensją w innym kraju. Tak też jest w tym przypadku – 64% obywateli Ukrainy przyjeżdża do nas ze względu na wyższe zarobki. 18% jako główny powód przyjazdu podaje brak pracy na Ukrainie, a 12% wyjeżdża z powodu trwającego konfliktu zbrojnego.

Co więcej, 39% ankietowanych wybiera właśnie Polskę ze względu na bliskość kraju. Łatwiej wrócić do rodziny na święta, urlop czy na stałe do domu, kiedy na emigracji się nie powiedzie.  Jak wskazują badania, co trzeci Ukrainiec przyjechał do Polski dzięki namowom znajomych, którzy byli tu wcześniej.

Praca u polskich pracodawców pozwala zaoszczędzić pieniądze, które później wysyłają swoim rodzinom na Ukrainie. Zarobki wysyłane do bliskich to zazwyczaj kwoty nie przekraczające 1500 zł miesięcznie. Najwięcej ankietowanych odpowiedziało, że wysyła rodzinom mniej niż 200 zł na miesiąc.

Polska dobrym miejscem pracy?
Zdecydowana większość, bo aż 71% pracowników pozytywnie ocenia miejsce pracy i pracodawców. Tylko 3% zapytanych nie ma na ten temat dobrej opinii.

Jedna trzecia Ukraińców sygnalizuje problemy z komunikacją – mimo podobieństwa do ukraińskiego, język polski sprawia im trudność.
To łączy się z problemami administracyjnymi; co piąta osoba ma kłopoty w urzędach, związane z zatrudnieniem.

Czy naprawdę jest tak kolorowo?
Praktycznie w każdej dziedzinie przemysłu, rolnictwie i nie tylko spotykamy się z coraz większą liczbą pracowników z Ukrainy. Pracodawcy chętnie zatrudniają Ukraińców, także na wsi, już nie tylko do prac sezonowych.

Czy jednak zatrudnienie nie wynika z chęci zaoszczędzenia na sile roboczej? Wielu przedsiębiorców przyznaje, że Ukraińcom płacą mniej, co jednak nie wpływa na spadek zainteresowania, dlatego ludzi do pracy nie brakuje.

Niestety, okazuje się, że Ukraińcy w wielu miejscach zatrudnieni są nawet nie na „umowę śmieciową”, ale na umowę „ustną”. To kończy się obcinaniem pensji lub nie wypłaceniem pieniędzy w ogóle. Problemem cały czas zajmuje się PIP, który chroni pracowników przed oszustami i fałszywymi pośrednikami.

Znalezienie kompromisu między opłacalnością produkcji a uczciwym zatrudnieniem jest kluczem we współpracy z obcokrajowcami. Jak pokazują badania, obywatele Ukrainy chętnie wracają do Polski i tu zostają, co oznacza, że ta współpraca przebiega pomyślnie.  

al na podst. danych IPF Group

Read more in the premium version

article icon

Sprawdż za ile kupisz krajowy sprzęt zielonkowy!

Order a premium version

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii