StoryEditor

Prezydent zablokuje podwyżkę VAT na leki weterynaryjne

 – Proszę o wycofanie się z takich pomysłów. Nie zgodzę się na podwyżkę podatku VAT na leki weterynaryjne o 15% – powiedział Prezydent RP Andrzej Duda podczas otwarcia Narodowej Wystawy Rolniczej w Poznaniu.
01.12.2018., 23:12h
Prezydent odniósł się w ten sposób do rządowego projektu ustawy, który zmienia stawki VAT w różnych grupach produktów.

– Dobrze, że rząd planuje obniżenie podatku VAT na chleb i ubranka dziecięce, bo to jest realne wsparcie dla polskich rodzin, także rolniczych – mówił w Poznaniu Andrzej Duda. Ale dodał także kilka mocnych słów do rządzących: – Otóż pojawiają się też głosy, że ma być podwyższony VAT na leki weterynaryjne z 8 do 23 proc., a więc o 15 proc. Proszę państwa, proszę o wycofanie się z takich pomysłów; nie zgodzę się na podwyższenie VAT na leki weterynaryjne, bo to ugodzi w polskie rolnictwo, ugodzi w hodowców zwierząt, ugodzi także w zwykłych ludzi, bardzo często starszych ludzi, którzy mają swoich pupili, zwierzęta i często już dzisiaj z trudem są w stanie podołać kosztom opieki weterynaryjnej nad nimi. Uderzy wreszcie w schroniska dla zwierząt, które są naprawdę bardzo ważne – przekonywał Prezydent.

Te słowa jeszcze tego samego dnia odbiły się szerokim echem w całym kraju. Nie wiadomo, czy to piątkowa zapowiedź prezydenckiego weta dla tych zapisów w ustawie, czy też trwająca od tygodnia medialna dyskusja wokół rządowej propozycji spowodowały, że resort finansów wycofał się z propozycji podwyższenia podatku VAT na leki weterynaryjne o 15%.

Jak zapowiedział na Twitterze rzecznik prasowy ministerstwa finansów Paweł Jurek, w projekcie ustawy, który trafi do Sejmu po konsultacjach międzyresortowych, tego zapisu nie będzie. - Wykreślimy tę propozycję z nowej matrycy stawek VAT - poinformował rzecznik resortu.

Przypomnijmy, że w rządowy projekt ustawy o „zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy” został  w listopadzie przesłany do konsultacji społecznych. W uzasadnieniu nowej ordynacji podatkowej napisano między innymi, że „przygotowany projekt zakłada wprowadzenie nowej matrycy stawek VAT, przy założeniu radykalnego uproszczenia systemu stawek opartego na 3 filarach: prostota – przejrzystość – przyjazność”.
Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
04. grudzień 2023 12:04