StoryEditor

Proponowane przepisy w sprawie zrównoważonego stosowania ś.o.r. nadal w ogniu krytyki

Większość ministrów rolnictwa państw członkowskich UE nadal sceptycznie odnosi się do proponowanego rozporządzenia w sprawie zrównoważonego stosowania środków ochrony roślin. 
04.08.2023., 15:08h
Nawet rozszerzona ocena skutków przedstawiona przez Komisję Europejską na posiedzeniu Rady ds. Rolnictwa we wtorek 25 lipca nie zmieniła krytycznego poglądu wielu szefów resortów na proponowane przepisy w sprawie zrównoważonego stosowania ś.o.r (SUR). Przypomnijmy: dokument zakłada między innymi ograniczenie o 50% stosowania chemicznych środków ochrony roślin do 2030 roku na poziomie UE.

Niemniej jednak hiszpański minister rolnictwa Luis Planas potwierdził zamiar wynegocjowania wspólnego stanowiska państw członkowskich w sprawie SUR najpóźniej do końca bieżącego roku. Jednak nawet gdyby to się udało, wątpliwe jest, czy uda się osiągnąć porozumienie z Parlamentem Europejskim i Komisją przed kolejnymi wyborami europejskimi w czerwcu. Tymczasem Stella Kyriakides, komisarz ds. zdrowia odpowiedzialna za SUR, stwierdziła, że nowa ocena skutków potwierdza to, co już wiedzieliśmy.

- Ani poziom cen większości produktów nie wzrośnie do niedopuszczalnego poziomu, ani bezpieczeństwo żywnościowe nie będzie zagrożone - powiedziała komisarz, która należy do Europejskiej Partii Ludowej (EPP). Jednocześnie Cypryjka zapewniła, że skuteczne alte...
Pozostało 68% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Dominika Mulak
Autor Artykułu:Dominika Mulak Dziennikarka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. listopad 2023 16:17