Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Przełom w medycynie: Amerykańskim chirurgom udało się wszczepić człowiekowi świńskie serce

Obrazek

Amerykaninowi z nieuleczalną chorobą serca wszczepiono z powodzeniem genetycznie zmodyfikowane świńskie serce. Chirurdzy z Centrum Medycznego Uniwersytetu w Maryland mogą być z siebie dumni, bowiem udało im się tego dokonać jako pierwszym na świecie!

Dominika Mulak12 stycznia 2022, 15:42
Operacja przeprowadzona przez zespół z University of Maryland Medicine jest jedną z pierwszych na świecie, która daje nadzieję i pokazuje możliwość przeszczepu świńskiego serca człowiekowi.

Przełom w chirurgii


Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) dała zielone światło dla operacji w ostatni dzień minionego roku. - To była przełomowa operacja, która przybliża nas o krok do rozwiązania kryzysu związanego z niedoborem narządów. Po prostu nie ma wystarczającej liczby dawców ludzkich serc, aby sprostać długiej liście potencjalnych biorców - powiedział dr Bartley Griffith, który brał udział w przeszczepie.

Dla 57-letniego Davida Bennetta z Maryland, przeszczep serca był ostatnią szansą. - Były dwa wyjścia: albo umrzeć, albo ten przeszczep. Chcę żyć. Wiem, że to dość osobliwy przypadek ale to jest moja ostatnia deska ratunku - powiedział Bennett na dzień przed operacją. Jak informują lekarze, obecnie, trzy dni po operacji, pacjent ma się dobrze. Cały czas przebywa pod ścisłym nadzorem, co więcej, wciąż jest podłączony do sztucznego płuco-serca, które wspomaga jego nowy organ.

Kolej na inne narządy?


Genetycznie zmodyfikowane świńskie serce, które wszczepiono Bennettowi zostało dostarczone przez Revivicor, firmę zajmującą się medycyną regeneracyjną z siedzibą w Blacksburgu w Wirginii. Świnia, z której pochodzi serce, została genetycznie zmodyfikowana, aby nie wytwarzała cukru, który normalnie występuje we wszystkich komórkach tych zwierząt i który powoduje natychmiastowe odrzucenie narządu przez człowieka.

Około 110 tys. Amerykanów czeka obecnie na przeszczep narządów, a ponad 6 tys. osób potrzebujących przeszczepu umiera każdego roku. Ta operacja daje nadzieję. Mało tego, prowadzone już są również badania pod kątem wykorzystania innych świńskich narządów do przeszczepów. Mowa tu o nerkach, wątrobie i płucach.

Źródło: www.reuters.com
Fot. poglądowe


Picture of the author
Autor Artykułu:Dominika Mulak
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)