StoryEditor

Francja uznaje raka prostaty za chorobę zawodową rolników

Jak wynika z dekretu opublikowanego na krótko przed końcem 2021 roku, we Francji rak prostaty został uznany za możliwą chorobę zawodową rolników i pracowników rolnych.
12.01.2022., 13:01h
Według francuskiego Ministerstwa Rolnictwa, włączenie raka prostaty do wykazu chorób zawodowych umożliwia wypłatę odszkodowań dla byłych pracowników rolnych, którzy w czasie swojej pracy zawodowej byli narażeni na działanie owadobójczego składnika aktywnego chlordekonu.

Na tę decyzję oczekiwano zwłaszcza we francuskich Indiach Zachodnich (inaczej Antyle Francuskie), ponieważ chlordekon był tam stosowany do zwalczania ryjkowca w uprawie bananów. Narodowy Instytut Zdrowia i Badań Medycznych (INSERM) w raporcie opublikowanym w czerwcu 2021 roku potwierdził związek między kontaktem z chlordekonem a rakiem prostaty.

We Francji kontynentalnej substancja ta została zakazana w 1990 roku. Jednak we francuskich Indiach Zachodnich, dzięki zwolnieniu do 1993 roku, była ona nadal stosowana na plantacjach bananów. 

Jak podaje Ministerstwo Rolnictwa, osoby poszkodowane mogą teraz skontaktować się ze swoim funduszem ubezpieczeń społecznych i ubiegać się o odszkodowanie. Co więcej, ministerstwo ogłosił również zamiar rozszerzenia zakresu odszkodowań dla poszkodowanych, którzy byli zawodowo narażeni na kontakt z pestycydami, poprzez zrewidowanie listy rozpoznanych chorób. Chodzi zwłaszcza o chorobę Parkinsona i chłoniaka nieziarniczego. Jednocześnie ma zostać zwiększony Fundusz Odszkodowań za Szkody Zdrowotne Spowodowane Środkami Ochrony Roślin (FIVP).

Zadbaj o swoje zdrowie!


Zima to idealny czas dla rolników, by skontrolować stan swojego zdrowia. Pracy jest nieco mniej. A teraz, będąc Czytelnikiem top agrar Polska, możesz uzyskać aż 15-proc. rabat na wybrane badania w laboratoriach ALAB. By otrzymać kod rabatowy wystarczy wysłać SMS pod numer 4321 o treści: PWR.BADANIE (koszt wg taryfy operatora).

Nie szukaj więc wymówek, zadbaj o swoje zdrowie! Na stronie www.alablaboratoria.pl/punkty znajdziesz adresy laboratoriów ALAB. Szczegółowe informacje uzyskasz pod nr. telefonu 61 886 29 30.

Źródło: www.topagrar.com
Fot. poglądowe
Dominika Mulak
Autor Artykułu:Dominika Mulak Dziennikarka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
04. grudzień 2023 03:23