Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Pszenica z kosmosu – to możliwe!

Obrazek

Na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) prowadzone są badania na uprawą roślin w warunkach przestrzeni kosmicznej. Ostatnio amerykańskim astronautom udało się wyhodować pszenicę.!

Grzegorz Ignaczewski1 maja 2018, 06:00
Dzięki nowej komorze badawczej jaka pojawiła się na ISS, prowadzone są badania nad wpływem mikrograwitacji i innych czynników na rozwój roślin. Choć komora ma wielkość zaledwie małej lodówki, naukowcy mogą kontrolować wszystkie parametry środowiskowe w jej wnętrzu – od zawartości tlenu po kolor światła. Na razie badania prowadzone są na dwóch gatunkach – rzodkiewniku (roślina z rodz. kapustowatych) i karłowej odmianie pszenicy, ale w planach są też inne gatunki.

– Dzięki komorze możemy uprawiać nie tylko pojedyncze małe rośliny, ale także możemy badać pełen cykl uprawowy od nasiona do nasiona. To oznacza, że z jednego ziarna przywiezionego z Ziemi możemy otrzymać potomstwo, które będzie rosło wśród gwiazd  – wyjaśnia Bryan Onate, kierownik projektu.

Dla NASA projekt ma duże znaczenie w kontekście potencjalnych misji eksploracyjnych. Wyniki badań prowadzonych na ISS mają także pomóc rozwiązać bardziej „przyziemne” problemy: lepsze poznanie warunków uprawy roślin ma pomóc w stworzeniu nowych strategii uprawy w warunkach suszy czy wdrożeniu na dużą skalę autonomicznych systemów uprawy w regionach, gdzie brakuje gleb pod uprawę.  gi

Źródło:NASA
Fot. NASA


Picture of the author
Autor Artykułu:Grzegorz Ignaczewski
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)