StoryEditor

Rolnictwo potrzebuje dobrego finansowania!

– Gospodarstwa rolne stoją przed ciągłymi wyzwaniami w zmieniającym się świecie. Na działalność rolniczą wpływ ma sytuacja polityczno-ekonomiczna nie tylko w jednym kraju, ale w obszarze wspólnego rynku europejskiego, czy też coraz bardziej otwartego rynku światowego – przekonywał podczas swojego wystąpienia na Forum rolników i agrobiznesu Maciej Piskorski, Dyrektor Departamentu Agro  w Banku BGZ BNP Paribas.
21.11.2016., 12:11h

– Koniunktura w rolnictwie 3 rok z rzędu jest słaba, ale połowa pytanych przez nas rolników ocenia swoją sytuację dobrze, a druga połowa gorzej. Ok. 30% rolników chce inwestować z własnych środków, a tyle samo w ogóle nie myśli o inwestycjach – informował nasz prelegent.

Jego zdaniem brak stabilności politycznej czy też wprowadzenie nowych regulacji dotyczących handlu mają istotny wpływ na poziom cen i możliwości handlu. Polska w ostatnich latach dynamicznie rozwija produkcję rolniczą i eksport produktów rolno-spożywczych. Ten rozwój wymaga dobrego finansowania i przedsiębiorczych, odważnych inwestorów, których w Polsce nie brakuje. Dowodem tego jest rosnący od lat dodatni bilans handlowy.

W handlu na rynkach międzynarodowych istotnym elementem jest uwzględnienie specyfiki danego ryku, ryzyko związane z wiarygodnością kontrahenta czy też ryzyko zmiany kursu walut. – Bank BGŻ BNP Paribas jest dziś numerem 1 w obsłudze sektora rolno-spożywczego w Polsce. W swojej ofercie posiadamy specjalne produkty dedykowane zarówno dla rolników i firm z otoczenia rolnictwa – mówił Piskorski.

W ofercie banku są:

  • Kredyty obrotowe:

– Agro Ekspres w rachunku bieżącym zabezpieczony hipoteką, nawet do 2 mln zł
– Rzeczówka Light – niezabezpieczony do 3 lat do 200 tys. zł

  • Kredyty inwestycyjne:

– Agro Progres – kredyt inwestycyjny na finansowanie przedsięwzięć inwestycyjnych i rozwojowych w gospodarstwach

  • Kredyty Preferencyjne – kredyty z dopłatami do oprocentowania (linie PR, RR, Z, K01, K02) lub częściową spłatą kapitału (linia MRcsk) ze środków ARiMR.

Ponadto bank oferuje szeroką ofertę ubezpieczeń dedykowanych dla rolników. Właściciele i dzierżawcy mają możliwość ubezpieczenia budynków, upraw, majątku prywatnego, sprzętu rolniczego, środków transportu. A także ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej, ubezpieczenie majątku prywatnego czy ubezpieczenie: Życie i Zdrowie. Ubezpieczenia stają się bowiem istotnym elementem zarządzania ryzykiem i stabilności majątkowej każdego przedsiębiorcy.

W ofercie banku bogata jest również paleta rozwiązań wspierających handel zagraniczny:

  • Finansowanie w obrocie międzynarodowym;
  • Finansowanie łańcucha dostaw;
  • Bankowość elektroniczna;
  • Usługi cash management;
  • Usługi skarbowe;
  • Operacje dokumentowe.

oprac. bcz

Fot. Siejkowski

Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
02. marzec 2024 07:51