StoryEditor

Rolnicy z AgroUnii w resorcie rolnictwa - konfrontacja z ministrem Robertem Telusem i jego zastępcami

Rolnicy zrzeszeni w AgroUnii z Michałem Kołodziejczakiem na czele weszli dziś do siedziby resortu rolnictwa domagając się spotkania z ministrem rolnictwa Robertem Telusem. Doszło do utarczek słownych m. in. z wiceministrem rolnictwa Januszem Kowalskim. Trwają rozmowy w jednej z sal.
Działacze AgroUnii najpierw zorganizowali konferencję prasową pod siedzibą MRiRW.

Przyszliśmy dzisiaj przed Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, by pokazać Wam, jak bezradny jest polski minister rolnictwa, który nic nie robi. Polski rząd pozwala na biedę ludzi. Gdzie dzisiaj jest ten dzielny strażak, który potrafi ugasić wszystkie pożary? – zapytał Michał Kołodziejczak, po czym rozległo się wycie syreny strażackiej nakręcanej przez rolników.

Na konferencji ponownie obecny m. in. był rolnik z Lubelszczyzny, Krzysztof Chmiel, który opowiedział o tym, czy coś się zmieniło po wprowadzeniu skupu „rządowego”.

– Czujemy się poniżeni. Minęły dwa tygodnie odkąd przyjechaliśmy do ministra. Olał nas. Tak jak zmarnował swoje pierwsze 100 dni, tak teraz marnuje nasz czas. Ile czasu zajęłoby mu to, by wyjść do nas i z nami porozmawiać? Nie wyszedł. Nagrywa jakieś śmieszne Tik Toki, które nas poniżają i ośmieszają. Ludzie są zagubieni. To jest dramat. My, młodzi ludzie, którzy przejmujemy gospodarstwa po rodzicach, mamy to pozamykać? My już nie wiemy, czy się śmiać, czy płakać. Minister się śmieje, ale ja nie wiem z czego, bo my pozamykamy gospodarstwa i pojedziemy za granicę. Będziemy tam robolami pracującymi za śmieszne pieniądze. Na tym to ma polegać? Jeśli na tym ma polegać gospodarka w Polsce, to ja dziękuję. Otworzyli skup rządowy po 5 zł/kg. Cena nie wzrosła nawet o 1 grosz, gdzie koszt produkcji kilograma maliny wynosi 7,50 zł/kg bez wypłaty dla pracownika. Przed skupem rządowym cena była równa 5,50 zł/kg. To po co był ten skup? Oni nam pomagają, a sytuacja się pogarsza. Oni sami nie wiedzą, co mają zrobić albo wiedzą i nie chcą nam pomóc. Zostawiają nas bez pomocy. Jeśli sami sobie nie pomożemy, to nikt nam nie pomoże – podsumował rolnik z Lubelszczyzny. Następnie protestujący weszli do ministerstwa. gdzie mieli nadzieję spotkać się z ministrem Telusem. Do rolników wyszła jednak Natalia Latocha, zastępca Dyrektora Departamentu Oświaty i Polityki Społecznej w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, która zaprowadziła zdenerwowanych rolników przed drzwi gabinetu ministra rolnictwa. Następnie okazało się, że polityka nie ma w gabinecie, dlatego do protestujących przyszli wiceministrowie rolnictwa: Janusz Kowalski oraz Anna Gembicka.

Pomiędzy politykami a rolnikami doszło do ostrej wymiany zdań. Ostatecznie Janusz Kowalski zadzwonił do Roberta Telusa i poinformował go o oczekujących na jego przybycie działaczach AgroUnii i rolnikach. Zdenerwowani gospodarze nie chcieli skorzystać z zaproszenia do większej sali, poczekali na ministra, siedząc na podłodze przed jego gabinetem. 


Po długiej i ostrej wymianie słów doszło do spotkania rolników z ministrem Robertem Telusem i jego zastępcami: Rafałem Romanowskim, Krzysztofem Cieciórą, Januszem Kowalskim i Anna Gembicką. Atmosfera spotkania jest bardzo gorąca., rozmowy są trudne.

Poniżej relacja na żywo na profilu AgroUnii na Facebook.Po 15:00 rolnicy wyszli z siedziby MRiRW i lider AgroUnii Michał Kołodziejczak opowiadał o tym, co działo się w budynku.


O godz. 16:00 miała się odbyć konferencja prasowa ministra Roberta Telusa po spotkaniu online z ministrem rolnictwa Ukrainy Mykolą Solskim w sprawie importu produktów rolnych z Ukrainy. Ale z uwagi na nieplanowane spotkanie z rolnikami w MRiRW polsko-ukraińskie rozmowy nie doszły do skutku. Dlatego na konferencji o 16:00 Robert Telus i czwórka jego zastępców odniosła się do rozmów z rolnikami z AgroUnii i Michałem Kołodziejczakiem.
Fot. Michał Kołodziejczak/Twitter
Justyna Czupryniak
Autor Artykułu:Justyna Czupryniak
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. maj 2024 13:31