Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Rolnik bardziej godny zaufania niż adwokat, ksiądz i księgowy. Ranking 2022

Odbyły się kolejne badania dotyczące popularności poszczególnych grup zawodowych według Polaków. Który zawód jest poważany najbardziej i gdzie w zestawieniu lądują rolnicy?

Aneta LewandowskaZuzanna Ćwiklińska9 maja 2022, 16:42

W czołówce najbardziej szanowanych zawodów ratujący życie

W tegorocznym, kwietniowym badaniu przeprowadzonym przez agencję badawczą SW Research bez zaskoczeń: największym zaufaniem nadal darzymy tych, którzy ratują życie: 

  1. strażacy - 81 proc.,

  2. ratownicy medyczni – 80 proc.,

  3. lekarze – 72 proc.,

  4. pielęgniarki - 70 proc.

W dobie trwającej już dwa lata pandemii nie dziwi, że system ochrony zdrowia stoi wysoko w zestawieniu. Strażacy kojarzą się z odwagą i poświęceniem swojego zdrowia w dramatycznych sytuacjach, co też jest zauważone przez respondentów. Polacy ufają przede wszystkim tym, którzy przychodzą im z pomocą.   

Rolnicy bardziej szanowani niż policja, księgowi i księża 

Chociaż lista zawodów w kraju jest o wiele dłuższa, w rankingu uwzględniono 34 zawody. Gdzie w tym zestawieniu znajdzie się rolnik?

Według badania, wysokim lub bardzo wysokim zaufaniem darzy rolników indywidualnych 53% ankietowanych Polaków. Chociaż to delikatny spadek w porównaniu do 2021 roku (wtedy wysokie zaufanie do tej grupy zawodowej zadeklarowało 55,5% respondentów), nadal rolnicy są wysoko cenioną grupą. 

Rolnik indywidualny w średnim gospodarstwie w tym zestawieniu uplasował się na miejscu 13
(oby szczęśliwym!). Co ciekawe, Polacy cenią tę grupę zawodową wyżej niż księży, księgowych, policjantów i właścicieli przedsiębiorstw i firm. Rolnicy są w Polsce bardziej godną zaufania grupą, niż adwokaci i sędziowie. 

Szary koniec dla polityków i influencerów

Stawkę zamykają, jak można się było spodziewać, politycy oraz osoby popularne w social mediach. Wszystkie wymienione w ankiecie funkcje życia politycznego wypadły kiepsko, razem z ludźmi internetu. Tylko niewiele ponad nimi uplasował się zawód księdza (29%):

  • minister – 26%,
  • radny gminny – 22%,
  • poseł na sejm – 19%,
  • youtuber – 18%,
  • działacz partii politycznej – 17%,
  • influencer – 16%. 

Rolnik, zawód wielkiej wagi

Nie ma wątpliwości co do tego, że rolnik to zawód wielkiej wagi. Tak też zatytułowany jest konkurs organizowany przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze - wydawcę naszego magazynu top agrar Polska i portalu topagrar.pl. Tym razem możecie wygrać nagrodę główną: ładowarkę przegubową Weidemann 1390 oraz jako drugą nagrodę: stacjonarny zbiornik na olej napędowy o pojemności 2500 litrów marki Kingspan.Picture of the author
Autor Artykułu:Aneta Lewandowska
Pozostałe artykuły tego autora
Picture of the author
Autor Artykułu:Zuzanna Ćwiklińska
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)