Reklama zniknie za 11 sekund

Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Tarcza Antykryzysowa pozbawi weterynarzy podwyżek?

Lekarze weterynarii apelują do Premiera, aby nie zabierał Inspekcji Weterynaryjnej obiecanych w zeszłym roku podwyżek. Rząd uzyskał taką możliwość przy okazji uchwalenia tarczy antykryzysowej. 

wk9 maja 2020, 20:02
Ustawą o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 daje Radzie Ministrów możliwość wydania rozporządzenia w zakresie ograniczenia kosztów wynagrodzeń w wielu jednostkach nadzorowanych przez rząd oraz wojewodów, w tym w Inspekcji Weterynaryjnej. Samorząd lekarzy weterynarii obawia się, że w praktyce może to oznaczać cofnięcie wywalczonych z trudem w zeszłym roku podwyżek dla Inspekcji Weterynaryjnej.

- Rozporządzenie, o którym mowa powyżej, może nałożyć obowiązek zmniejszenia zatrudnienia lub wprowadzić mniej korzystne dla pracowników warunki zatrudnienia pogarszając i tak ciężką sytuację w nadzorze weterynaryjnym – czytamy w apelu do premiera Mateusza Morawieckiego.

Jego autorzy proszą szefa rządu, aby uznał  Inspekcję Weterynaryjną za inspekcję o kluczowym znaczeniu dla Państwa, a tym samym o niestosowanie wobec niej rozwiązań przewidzianych w ustawach, których celem jest zwalczanie skutków epidemii koronawirusa.

Samorząd lekarzy weterynarii przypomina, że od wielu lat wskazywał na trudną sytuację finansowo-kadrową w Inspekcji Weterynaryjnej, która skutkowała zmniejszaniem z roku na rok liczby lekarzy weterynarii pracujących w tej instytucji. 


- Ze względu na brak zainteresowania pracą w Inspekcji Weterynaryjnej młodych lekarzy weterynarii wynikającego z przyczyn finansowych, duży odsetek merytorycznych pracowników to emeryci, w niektórych powiatach stanowiący 30% kadry merytorycznej. Ich ewentualne zwolnienie, jest poważnym zagrożeniem, które uniemożliwi ciągłość nadzoru weterynaryjnego w Polsce – pisze samorząd lekarzy weterynarii, który przypomina, że rozwinięte państwa, prowadzące produkcję żywności na wysokim poziomie, traktują służby weterynaryjne za podstawowy element związany z powodzeniem branży żywnościowej.

Lekarze weterynarii w apelu do Premiera twierdzą, że w perspektywie kryzysu gospodarczego wywołanego pandemią COVID-19, należy wręcz wzmocnić etatowo i finansowo Inspekcję Weterynaryjna, a nie jeszcze bardziej ją osłabiać.

- Ograniczenie zatrudnienia, czasowe obniżenie płac jest najgorszym z możliwych rozwiązań w sytuacji, gdy walczymy z afrykańskim pomorem świń, wysoce zjadliwą grypą ptaków i innymi chorobami zakaźnymi zwierzą jednocześnie starając się rozwinąć polski eksport i produkcję żywności pochodzenia zwierzęcego – czytamy w podsumowaniu apelu.

W wyniku zeszłorocznych protestów Inspekcja Weterynaryjna wywalczyła od 1 stycznia podwyżki w wysokości 600 zł miesięcznie. Jednocześnie każdy członek administracji publicznej miał obiecaną 6% podwyżkę. 

wk


Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)