Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Termin do końca czerwca! Są gminy w których złożono zaledwie 20% deklaracji!

Obrazek

Choć na złożenie deklaracji o źródle ciepła do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków mamy czas tylko do końca czerwca, jak wynika z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego, wciąż są w Polsce gminy, w których złożono zaledwie 1/5 deklaracji! Czasu pozostało naprawdę niewiele!

 

Karol Pomeranek29 czerwca 2022, 09:06

Jak informowaliśmy w artykule „Ostatnie dni na złożenie deklaracji - inaczej kara i droższy węgiel!”, ustawą z dnia 28 października 2020 r. o zmianie ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz niektórych innych ustaw utworzono Centralną Ewidencję Emisyjności Budynków i nałożono nowe obowiązki na właścicieli/zarządzających budynkami lub lokalami. W myśl przepisów, każdy budynek, który posiada źródło ciepła lub spalania paliw do 1 MW należy zgłosić wypełniając odpowiednią deklarację. Obowiązek złożenie deklaracji ma każdy właściciel lub zarządca budynku.

Kary dla spóźnialskich

Co ważne, przepisy wprowadzające obowiązek złożenia deklaracji zostały wzmocnione przepisami sankcyjnymi, uwzględniającymi jednocześnie instytucję czynnego żalu. Jak przypomina GUNB, za brak złożenia deklaracji grozi grzywna, która jest wymierzana na zasadach ogólnych kodeksu wykroczeń. Jeżeli jednak zreflektujemy się, że nie złożyliśmy deklaracji zanim organ wykonawczy „poweźmie o tym informację”, możemy uniknąć kary, składając stosowną deklarację w ramach czynnego żalu.

To nie koniec „sankcji”, jakimi mogą zostać objęci spóźnialscy. O złożeniu deklaracji powinni szczególnie pamiętać ci, którzy swoje domy ogrzewają węglem i nie chcieliby kupować go w cenie na poziomie 2,5-3 tys. zł za tonę, a za ok. 1 tys. zł, jak deklaruje rząd. Niemniej jednak zainteresowany jego nabyciem w preferencyjnej cenie, wśród różnych dokumentów, które musi dostarczyć, jest również deklaracja wpisu do CEEB złożona do końca czerwca.

Która gmina na czele, która zamyka stawkę?

Tymczasem na dzień 27 czerwca złożono w systemie CEEB 5.536.593 deklaracji, a wg szacunków powinno ich tam docelowo trafić ok. 6 mln. Główny Urząd Nadzoru Budowlanego, w oparciu o liczbę punktów adresowych przypisanych do obszaru danej gminy, opublikował nawet aktualny ranking gmin. O pozycji gminy w rankingu decyduje liczba punktów adresowych, dla których została złożona co najmniej 1 deklaracja w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

I tak, na dzień 27.06 na czele rankingu znajdowała się gmina Siennica Różana z liczbą złożonych deklaracji na poziomie 98%. Kolejne miejsca zajmowały: Zawidów – 97%, Szczuczyn – 96%, Terespol – 90%, Nawojowa – 87%, Sułoszowa – 87%, Brzeźnica – 85%, Lasowice Wielkie – 84%, Ruda-Huta – 83%, a pierwszą dziesiątkę zamykała gmina Puńsk (83%).

Na przeciwległym biegunie tymczasem znalazły się Moszczenica i Zwoleń (tylko po 19%), niewiele lepiej sytuacja wygląda w takich gminach jak: Rakszawa – 20%, Rzezawa – 20%, Popielów – 21%, Jedlińsk – 21%, Prochowice – 22% oraz Dołhobyczów, Leoncin i Włodawa (po 23%).

Ranking gmin TUTAJ 

Więcej informacji TUTAJ

__________

autor: kp
źródło: GUNB
Fot. Envato ElementsPicture of the author
Autor Artykułu:Karol Pomeranek
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)