StoryEditor

Jak złożyć wniosek o pomoc suszową 2021? Otóż nie tak łatwo, a czas ucieka

Wielkopolska Izba Rolnicza interweniuje u ministra rolnictwa w sprawie kłopotów z aplikacją „Zgłoś szkodę rolniczą”. Rolnicy, którzy chcą złożyć wniosek o przyznanie pomocy za szkody suszowe mają trudności z zalogowaniem i wygenerowaniem potrzebnych dokumentów, a czasu na złożenie wniosku jest coraz mniej.
28.06.2022., 15:06h

Wniosek o oszacowanie szkód to pierwszy krok

Szkody spowodowane trwającą 60 dniową suszą w okresie od 21 marca do 30 września danego roku można zgłaszać tylko za pomocą aplikacji. Wniosek o oszacowanie szkód, które spowodowała susza, rolnik może złożyć do 15 października. Wniosek o oszacowanie strat można uzupełniać kilkukrotnie, obserwując uprawy i System Monitoringu Suszy Rolniczej, a gotowy dokument ze zgłoszeniami podpisać Profilem Zaufanym.

Wtedy następuje uruchomienie procesu generowania protokołu strat na podstawie bilansu wodnego. Niestety, nie wszystkim udało się uzyskać protokół. Winna jest aplikacja.

Wnioski o pomoc za szkody suszowe

Dopiero po uzyskaniu protokołu lub kalkulacji szacowania szkód producent rolny może składać wniosek o przyznanie pomocy za szkody spowodowane suszą rolniczą w 2021 r. Jednak do złożenia wniosku o przyznanie wsparcia potrzebne są załączniki uzyskane w kroku pierwszym, a te znajdziemy w aplikacji „Zgłoś szkodę rolniczą”. Tyle, że do aplikacji nie można się zalogować.

Na problem zwróciła uwagę Wielkopolska Izba Rolnicza, która wystosowała pismo do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Henryka Kowalczyka, prosząc o interwencję. Jak zaznacza w liście Piotr Walkowski, prezes WIR, z aplikacją jest mnóstwo problemów, bo ani nie można liczyć na rzetelne oszacowanie strat w uprawach, ani na wygenerowanie dokumentów.

Aplikacja odmawia współpracy

Problem dotyczy wielu rolników, którzy bezskutecznie próbują skompletować dokumenty. Producenci zgłaszają się do biur powiatowych WIR i Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu, skarżąc się na działanie systemu, który nie tylko uniemożliwia złożenie wniosku drogą elektroniczną, ale przy próbie wygenerowania protokołu i szczegółowej kalkulacji szkód zapisuje jedynie wersję roboczą, bez możliwości dokończenia pozyskania dokumentów.

Zostało mało czasu!

Przedstawiciele WIR apelują także o wydłużenie naboru wniosków, bo ten kończy się już 30 czerwca. Chociaż ARiMR uspokaja rolników, twierdząc, że po zgłoszeniu sprawy do Urzędu Wojewódzkiego można dostarczyć wniosek z opóźnieniem, rolnicy czują niepokój.

Jak informuje WIR, tylko w Wielkopolsce rolnicy złożyli blisko 10 tysięcy wniosków o oszacowanie szkód spowodowanych przez suszę. W woj. wielkopolskim wartość szkód spowodowanych  suszą rolniczą przekroczyła 30% średniej rocznej produkcji rolnej w 82 gospodarstwach, a najwięcej w powiatach:

  • gnieźnieńskim – w 23 gospodarstwach,
  • czarnkowsko-trzcianeckim – w 12 gospodarstwach,
  • poznańskim – w 12 gospodarstwach,
  • w pozostałych powiatach w pojedynczych lub kilku gospodarstwach.

al na podst. Wielkopolska Izba Rolnicza
fot. EnvatoElements
Aneta Lewandowska
Autor Artykułu:Aneta Lewandowska Redaktorka portalu topagrar.com, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli zwierząt
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
03. grudzień 2023 19:26