Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

To już pewne! Henryk Kowalczyk złożył rezygnację. Będzie nowy minister rolnictwa

Obrazek

Wczorajsze nieoficjalne informacje dziś się potwierdziły. Wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk na specjalnie zwołanym dla mediów spotkaniu poinformował, że złożył dziś rezygnację z funkcji szefa resortu rolnictwa i podał powód swojej rezygnacji. Nazwiska swojego następcy nie podał, znamy je z wczorajszych nieoficjalnych doniesień ze spotkania polityków PiS. Według tych ustaleń szefem MRiRW ma być poseł Robert Telus.

Bartłomiej Czekała5 kwietnia 2023, 10:58
Wczoraj wieczorem pisaliśmy o możliwej dymisji ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka i o nazwisku jego możliwego następcy, którym ma być przewodniczący Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Robert Telus. Dziś wicepremier Kowalczyk na specjalnie zwołanym dla mediów spotkaniu wygłosił oświadczenie, w którym poinformował o złożeniu rezygnacji z funkcji szefa MRiRW i o powodach swojej dymisji.

Realizacja postanowień Rolniczego Okrągłego Stołu


Zanim jednak padły słowa o dymisji minister Kowalczyk odniósł się do ostatnich zarzutów protestujących rolników o to, że postanowienia Rolniczego Okrągłego Stołu nie są przez niego i resort rolnictwa realizowane.

- Nawiązując do spotkania tzw. okrągłego stołu i ustaleń poczynionych z rolnikami pragnę podkreślić, że te ustalenia są realizowane i to na różnych etapach. Są przygotowywane programy skupowe, wczoraj Sejmowa Komisja Finansów Publicznych przeznaczyła pierwsze 600 mln zł na ten program. Są realizowane te rozwiązania, które będą ułatwiały przechowywanie zbóż, budowę magazynów, itd. Będą dopłaty do zbóż. Są przygotowywane dopłaty do środków transportu tych zbóż do portów i udrażniane są porty. Wszystkie te zadania i porozumienie jest w pełni realizowane - mówił wicepremier.

Wczoraj te same informacje Henryk Kowalczyk przekazał na stronie internetowej MRiRW, dodatkowo wspominając, że do żniw krajowe porty powinny wyeksportować 3-4 mln ton zbóż do partnerów i nabywców z Afryki.

Dymisja skutkiem decyzji KE o przedłużeniu bezcłowego kontyngentu na zboża z Ukrainy


W dalszej części swojej wypowiedzi minister Kowalczyk odniósł się do jednego z punktów ustaleń Rolniczego Okrągłego Stołu, mówiącego o zobowiązaniu rządu do starania się o zgodę Komisji Europejskiej na ograniczenie bezcłowego kontyngentu na zboża importowane z Ukrainy i wprowadzenie klauzuli ochronnej w zakresie importu.

- Taki wniosek Polska złożyła 31 marca do KE razem z rządami Słowacji, Rumunii, Węgier i Bułgarii. Natomiast Komisja Europejska opublikowała projekt rozporządzenia przedłużającego bezcłowy i bezkontyngentowy import zbóż z Ukrainy do UE, które ma obowiązywać od czerwca 2023 roku do czerwca 2024 roku. Ponieważ widać wyraźnie , że ten podstawowy postulat rolników przez Komisję Europejską nie zostanie spełniony dlatego ja podjąłem decyzję i złożyłem rezygnację z funkcji Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi - tłumaczył Henryk Kowalczyk.

Na zakończenie swojego wystąpienia podziękował wszystkim swoim współpracownikom, organizacjom rolniczym i życzył swojemu następcy sukcesów i rozwiązania problemu importu zbóż z Ukrainy do Polski.

Henryk Kowalczyk pełnił funkcję ministra rolnictwa od 21 października 2021 roku. Zastąpił wówczas na tym stanowisku Grzegorza Pudę. Od tamtego czasu pełni także funkcję wicepremiera w rządzie Mateusza Morawieckiego. Według nieoficjalnych informacji ma pozostać na tym stanowisku. Nie wiadomo jeszcze czy otrzyma inny resort czy też będzie ministrem "bez teki".
Rolnicy komentują dymisję ministra kowalczyka i informację o jego możliwym następcy


Zarówno wczoraj późnym wieczorem, jak i dziś od rana w mediach społecznościowych rolnicy i działacze organizacji oraz związków rolniczych komentowali informację o dymisji Henryka Kowalczyka i powołaniu na funkcję szefa MRiRW posła Roberta Telusa. Wicepremierowi nie szczędzono gorzkich słów, ale i opinie o kandydacie na to stanowisko są różne.


Picture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)