StoryEditor

Warsztaty w Łomży: Tajniki VAT od stycznia 2018

Styczeń 2018 przyniesie sporo zmian w VAT. Zmiany te dotkną także rolników. U nas dowiesz się, jak uniknąć konfliktu z urzędem skarbowym. 
29.11.2017., 11:11h
Split payment, jednolity plik kontrolny, obowiązek składania deklaracji VAT-7 i VAT-7K nie papierowo, a już elektroniczne. Zapowiada się więc rewolucja w zakresie obowiązków podatnika względem fiskusa. Urzędy skarbowe będą chciały mieć pełny wgląd w zdarzenia gospodarcze, w tym w gospodarstwach rolnych.

Od 1 stycznia 2018r podatnicy VAT będą zobowiązani prowadzić ewidencję nabyć i ewidencję sprzedaży w formie elektronicznej przy użyciu programów komputerowych. Obowiązek ten wynika z koniecznością przesyłania danych z tych ewidencji w formie jednolitego pliku kontrolnego (JPK).Należy zauważyć że programem komputerowym może być np. Excel lub Word. Zatem podatnik prowadząc rejestry VAT np. w Excelu spełnia wymóg przewidziany w art. 109 ust. 8a ustaw o VAT. Ministerstwo Finansów udostępnia na stronie internetowej instrukcje obsługi plików i narzędzia umożliwiające przesłanie danych.

W przypadku split payment pojawia się obowiązek rozdzielnia kwoty brutto na kwotę netto i sam czysty VAT. Każda z kwot jest wpłacana na odrębne konta. Od 1 kwietnia 2018 r. Dla osób będących podatnikami czynnikami VAT i posiadającymi konta bankowe firmowe, banki będą musiały założyć subkonta, na które przelewany będzie VAT.

Obowiązek split payment dla rolnika jest o tyle dobry, wybrany przez rolnika – zwalnia go z solidarnej odpowiedzialności za rozliczenie VAT, jeśli okaże się, że nawet wbrew swej wiedzy, handlował z nieuczciwym przedsiębiorcą. Jeśli ten bowiem nie rozliczy VAT, rolnik – jeśli zadeklarował – że rozlicza się w split payment – nie odpowiada za ewentualne „przekręty” swego kontrahenta.

Szeroko o VAT i o tym, jak dać sobie radę z nowymi przepisami fiskalnymi piszemy w naszym kwartalniku „top agroszef Premium” KLIKNIJ TUTAJ.

Prelegentem na warsztatach VAT jest Roman Włodarz, prezes Śląskiej Izby Rolniczej, nasz ekspert VAT. Spotkanie moderuje dr Piotr Łuczak, z-ca red. nacz. top agrar Polska. 

Mamy jeszcze ostatnie wolne miejsca na jutrzejsze seminarium w Brzozie k. Brodnicy. Zaczynamy o 10.00, czas szkolenia z przerwą na posiłek do 15.00. Rejestracja online (KLIKNIJ TUTAJ), lub tuż przed wejściem na salę.
ZAPRASZAMY!

Opr. pł
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. luty 2024 06:39